The efficacy of pranayamic breathing on foreign language learning anxiety and test anxiety
Pranayama nefesinin yabancı dil öğrenme kaygısı ve sınav kaygısı üzerine olan etkinliği
- Tez No: 671057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışma öncelikli olarak pranayama nefes alma tekniklerinin, Istanbul, Türkiye bulunan ve kar amacı gütmeyen özel bir üniversitedeki genel İngilizce lisans öğrencilerine ait yabancı dil öğrenme kaygısı ve sınav kaygısı üstündeki etkisini incelemektedir. Ek olarak, çalışmada yabancı dil öğrencilerinin ve nefes eğitmeninin nefes uygulamalarına dair algıları araştırılmış ve pranayamanın yabancı dilde dinleme ve okuduğunu kavrama becerilerine olan etkisinin çözümlenmesi hedeflenmiştir. Çalışma, ikinci sınıf İngiliz dili öğrencisi olan 140 öğrenciden oluşmaktadır. İki sınıf, kolaylıkla bulunabileni örnekleme ilkesine göre, kontrol ve deney grubu olarak seçilmiştir. Nadi Shodhana Pranayama ve Bhramari Pranayama nefes alma teknikleri deney grubuna hafta bazında uygulanmıştır ve çalışma yedi hafta sürmüştür. Bu yarı deneysel desenli karma çalışmada, nicel veriler ön ve son dinleme ve okuma başarı testleri, İngiliz Dili Öğrenme Kaygı Ölçeği ve Yabancı Dil Sınav Kaygısı Ölçeği ile toplanmışken, nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler ve öğretmenin reflektif güncesi ile temin edilmiştir. Bulgular, pranayama uygulamasının yabancı dil öğrenme kaygısını ve sınav kaygısını önemli ölçüde düşürdüğünü ve yabancı dilde dinlediğini ve okuduğunu anlama becerilerinin anlamlı bir derecede geliştirdiğini göstermiştir. Ayrıca, nefes alma eğitmeninin teknikleri uygulamada yaşadığı zorluklara rağmen, öğrencilerin pranayamayı kaygılı hisleri azaltan, genel sınıf atmosferini geliştiren ve günlük alışkanlıkları düzenleyen faydalı ve pratik bir teknik olarak buldukları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study primarily investigated the impact of pranayamic breathing exercises on the foreign language learning anxiety and the test anxiety of undergraduate general English students at a non-private university in Istanbul, Turkey. Additionally, the study targeted at analyzing the effect of pranayama on foreign language listening and reading comprehension skills as well as exploring the perceptions of the foreign language students and the breathing instructor about the implementations. The participants consisted of 140 sophomore English language learners. Two intact classes were selected as the experimental and the control group according to convenience sampling method. Nadi Shodhana Pranayama and Bhramari Pranayama breathing techniques were implemented to the experimental group on a weekly basis, and the study lasted seven weeks. In this mixed-method study following a quasi-experimental research design, the quantitative data were gathered from listening and reading achievement pre-test and post-test, English Language Learning Anxiety Scale, and Foreign Language Test Anxiety Scale while the qualitative data were collected from semi-structured interviews, and teacher's reflective journal. The findings revealed that the implementation of pranayama mitigated the foreign language learning anxiety and test anxiety levels significantly and improved the listening and the reading comprehension skills to a considerable extent. The findings also demonstrated that learners regarded pranayama implementation as a useful and a practical medium in alleviating the anxious feelings, promoting the general class atmosphere and regulating daily habits despite the implementational challenges observed by the breathing instructor.