Çalışanların kişilik özellikleri ve esnek çalışmanın örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi: Bir savunma sanayi uygulaması
Impact of employees personality and flexieble work on organizational commitment: A defence industry practice
  1. Tez No: 671079
  2. Yazar: NAZIM UTKU ATLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH FATİH AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, çalışanların kişilik özellikleri ile esnek çalışmanın örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinin açıklanmasıdır. Öncelikle kuramsal temel araştırması yapılarak örgütsel bağlılık,kişilik ve esnek çalışma kavramları ve alt boyutları üzerine durulmuş, ilişkisel olarak değişkenlere ilişkin literatür incelemesi yapılmıştır. Benzer çalışmaları incelendikten sonra çalışmanın materyal ve yöntemi belirlenmiş, hipotezleri kurulmuştur. Araştırma verilerinin toplanabilmesi için Istanbul'da faaliyet gösteren savunma sanayi şirketlerinde çalışan örgüt çalışanları üzerinde anket uygulaması yapılmış elde edilen veriler incelenmiştir. Toplanan verilerin analizi maksadıyla, çalışanların örgütsel bağlılıklarını saptamak için Jaros tarafından derlenen Meyer, Allen ve Smith tarafından geliştirilen“ Organizational Commitment Scale ”ölçeği kullanılmıştır. Dilimize Dağlı, Elçiçek ve Han tarafından“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”olarak uyarlanmıştır. Örgütsel Bağlılık“devam”,“duygusal”,“normatif ”bağlılık olmak üzere 3 boyut ile ölçülmektedir. Kişilik özelliklerini saptamak için Benet-Martinez ve John tarafından geliştirilen“The Big Five Inventory”ölçeği kullanılmıştır. Dilimize Sümer ve Sümer tarafından“Beş Faktör Kişilik Ölçeği”olarak uyarlanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Sonuç olarak demografik özellikler ve çalışma şekinin örgütsel bağlılık üzerinde anlamlı farklılık yaratmadığını, kişilik özelliklerinin ise genel örgütsel bağlılık arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Kişilik özelliklernin ve örgütsel bağlılığın alt boyutlarının arasında da pozitif ve anlamlı bir ilişki elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to explain the personality traits of employees and the effect of flexible working on organizational commitment. First of all, the concepts of organizational commitment, personality and flexible working and their sub-dimensions were focused on by conducting a theoretical basic research, and a literature review was made on relational variables. After examining similar studies, the material and method of the study were determined and their hypotheses were established. In order to collect research data, a questionnaire was applied on organization employees in defense industry company operating in Istanbul and the obtained data was examined. For the purpose of analyzing the collected data, the“Organizational Commitment Scale”developed by Meyer, Allen and Smith, compiled by Jaros, was used to determine the organizational commitment of the employees. It was adapted to our language as“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”by Dağlı, Elçiçek and Han. Organizational Commitment is measured in three dimensions:“continuation”,“emotional”,“normative”commitment. The“The Big Five Inventory”scale developed by Benet-Martinez and John was used to determine personality traits. It has been adapted to our language by Sümer and Sümer as the“Beş Faktör Kişilik Ölçeği”. The data obtained from the questionnaires were analyzed in computer environment using the SPSS 22.0 statistics program. As a result, it was determined that demographic characteristics and working style do not make a significant difference on organizational commitment, and a positive and significant relationship between personality traits and general organizational commitment was found. A positive and significant relationship was also obtained between the sub-dimensions of personality traits and organizational commitment