Evli bireylerin çocukluk çağı travmaları ve bilinçli farkındalık düzeyleri ile evlilik doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship of marital satisfaction with childhood traumas and mindfulness levels of married individuals
  1. Tez No: 671078
  2. Yazar: FUNDA ALTIPARMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, evli çiftlerin çocukluk çağında yaşadıkları travmatik yaşam olayları ve bilinçli farkındalıklarıyla evlilikteki doyum arasında olan ilişkiyi analiz etmek, evli bireylerin evlilik doyumlarını etkileyen çocukluk çağı travmatik yaşam olayları ve bilinçli farkındalık düzeyleri açısından açıklamak ve belirlenen sosyo-demografik özelliklere göre anlamlı fark gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evreni ve örneklemini İstanbul'un Ataşehir İlçesinde yaşayan 21-60 yaş aralığı olan, 330 evli birey oluşturmuştur. Kullanılan veri toplama araçları;“Sosyo-demografik Bilgi Formu”, 'Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği', 'Bilinçli Farkındalık Ölçeği' ve 'Evlilik Yaşam Ölçeği' dir. Araştırmada, katılımcıların bilinçli farkındalık, evlilik doyumu ve çocukluk çağı travmaları toplam puanlarının Pearson Korelasyonu bulguları incelendiğinde, bilinçli farkındalık ile evlilik doyumu düşük düzeyde pozitif taraflı; çocukluk çağı travmaları düşük düzeyde negatif yönlü ve anlamlı ilişkidir. Ayrıca, Evlilik yaşamı ile çocukluk çağı travmaları düşük düzeyde negatif yönlü ve anlamlı ilişkidir. Özetle evlilik doyumu arttıkça bilinçli farkındalık artmakta olup, bilinçli farkındalık azaldıkça çocukluk çağı travmaları da artmaktadır. Ayrıca evlilik doyumu azaldıkça çocukluk çağı travmaların da arttığı bulunmuştur. Araştırmanın, bundan sonraki çocukluk çağı travmaları ve bilinçli farkındalık düzeyleri ve evlilik doyumu üzerine yapılacak çalışmalara kaynak oluşturması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between childhood traumas and conscious awareness of married individuals and marital satisfaction, explain childhood traumas and conscious awareness levels affecting married individuals' martial insaicity and determine whether they show significant difference according to the determined sociodemografic chracteristics. The universe and sample of the research formed by 330 married individuals who were in the 21-60 age range living in Ataşehir distinct of İstanbul. Data collection tools are ''Socio Demografic Information Form, Scale of childhood traumas, scale of conscious awareness , marriage life scale .When the Pearson Correlation of the total scores of participants' mindfulness ,marital insatiation and childhood traumas was examined, mindfulness has a weakly positive relationship with marriage satisfaction as childhood traumas have a weakly negative and significant relationship with it. Also marriage has a weakly negative relationship with childhood traumas. In summary, as marital satisfaction increases, mindfulness increases and childhood traumas increase as conscious awareness decreases. It has been also observed that childhood traumas increase as marital satisfaction decreases. The research aims to be a resource for further studies on marital satisfaction childhood traumas, conscious awareness.