Ambalaj tasarımı ve marka imajı
Packaging design and brand image
  1. Tez No: 671112
  2. Yazar: YASEMİN GÜNHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN HİLMİ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ambalaj, genel bir tanımla ürünü muhafaza eden onları bir arada tutarak, taşıma, depolama, dağıtım ve pazarlama işlevlerini kolay hale getiren, çeşitli malzemelerden yapılmış ürünün giysisi olarak ifade edilmektedir. Tüketici ürünü deneyimlemeden önce, alışveriş esnasında onunla doğrudan iletişim kuran ve birincil tanıtım aracı olan markanın temsilcisi ambalajdır. Piyasadaki onlarca marka, aynı ürünü, birbirine eş kalitede üretmekte ve benzer biçimde satışa sunmaktadır. Farklılık noktasında devreye giren yaratıcı ambalaj tasarımları büyük bir rol oynamakta ve pazardaki rekabete önemli katkı sağlamaktadır. Tüketici üzerinde istenilen tepki oluşturma sürecinde etkileme ve yönlendirmenin ilk aşaması olan ambalaj tasarımları gelişen teknoloji ve tüketici beklentilerine uygun, güncel trendlere yönelik doğru kurgulanırsa başarıya ulaşabilmektedir. Satış ve pazarlama stratejileriyle vurucu etki yaratmanın yollarını arayan marka sahipleri, ürün satışlarını doğrudan etkileyen özel ve sınırlı sayıda ambalajlar üreterek fark edilebilirliklerini artırabilmektedir. Araştırmanın amacı çağdaş marka imajı yaratmak adına ambalaj tasarımlarında değişen görsel ögelerin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Bu araştırma müşterilere benzersiz bir şeye sahip olduklarını düşündüren özel ve sınırlı üretim ambalaj tasarımların ortaya çıkarılması bakımından önemlidir. Tez araştırma kapsamında öncelikle marka ve ambalaj kavramları hakkında bilgi verilmiştir. Ambalaj tasarımında yer alan görsel ögelere ve kullanılan güncel trendlere değinilerek, gıda ambalaj örnekleri üzerinden açıklanmıştır. Bu kapsamdan hareketle araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup, verileri elde etmek üzere literatür taraması yapılmıştır. Araştırma sınırlı sayıda üretilen gıda ambalajları evreni içerisinde Sırma Su markasının 2012-2020 yılları arasında üretilmiş olan ambalaj tasarımları örnekleminden oluşmaktadır. Sonuç olarak Sırma Su ambalaj tasarımları üzerine çözümleme yapılmış ve marka algısına katkısı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Packaging, in a general definition, is defined as the garment of the product made of various materials, which keeps the product together and facilitates the transportation, storage, distribution and marketing functions. Packaging is the representative of the brand that communicates directly with the consumer during shopping and is the primary promotional tool before experiencing the product. Dozens of brands in the market produce the same product in equal quality and offer them for sale in a similar way. Creative packaging designs that come into play at the point of difference play a big role and make a significant contribution to the competition in the market. Packaging designs, which are the first stage of influencing and directing the consumer in the process of creating the desired reaction, can be successful if they are constructed correctly in accordance with the developing technology and consumer expectations and in line with current trends. Brand owners looking for ways to create a striking effect with their sales and marketing strategies can increase their noticeability by producing special and limited number of packages that directly affect their product sales. The aim of the research was determined as examining the changing visual elements in packaging designs in order to create a contemporary brand image. This research is important in uncovering special and limited edition packaging designs that make customers think they have something unique. Within the scope of the thesis research, firstly, information was given about the concepts of brand and packaging. The visual elements in the packaging design and the current trends used are mentioned, and the food packaging examples are explained. With this in mind, qualitative research method was used in the research and a literature review was made to obtain the data. The research consists of a sample of packaging designs produced by Sırma Su brand between 2012-2020 in the universe of food packaging produced in limited numbers. As a result, an analysis was made on Sırma Su packaging designs and its contribution to brand perception was evaluated.