The effect of perceived organizational support on organizational resilience
Algılanan örgütsel desteğin örgütsel rezilyans üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 671130
  2. Yazar: TOLGA MURAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN YÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı algılanan örgütsel desteğin, örgütsel rezilyans üzerindeki etkisini gözlemlemektir. Bu araştırma literatürde algılanan örgütsel desteğin, örgütsel rezilyans üzerindeki etkisini gözlemlemeyi deneyen ilk çalışmadır. Bu araştırmada bir örgütün çalışanlarının örgütsel destek algısının, örgütün resilyansına etki edip etmediğini ortaya çıkarmak amaçlamaktadır. Öncelikle algılanan örgütsel desteğin, örgütsel rezilyans üzerindeki etkisini anlamak için literatürdeki alakalı çalışmalar incelendi. Çevrimiçi anket yöntemi ile İstanbul'da lojistik sektöründe çalışan 318 katılımcının cevapları toplandı. Algılanan örgütsel desteği tahmin değişkeni olarak kullanarak, veri dört farklı regresyon modeli ile analiz edildi. Elde edilen sonuçlara göre algılanan örgütsel destek ile örgütsel rezilyans ve örgütsel rezilyansın alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to observe the effect of perceived organizational support on organizational resilience. It is the first attempt in the relevant literature that observes the relationship between perceived organizational support and organizational resilience. This research tries to determine if the organizational support perceptions of employees can be related to the organization's resilience. A review of relevant studies in the literature was conducted to understand the relationship between perceived organizational support and organizational resilience. Using an online survey, data collected from 318 individuals who work in the logistics sector in Istanbul. Using perceived organizational support as the predictor variable, the data were analyzed through four different regression models. The results revealed meaningful relationships between perceived organizational support and organizational resilience and the dimensions of organizational resilience, which are robustness, agility, and integrity.