Algılanan örgütsel desteğin pozitif psikolojik sermayeye etkisi
The effect of perceived organizational support on positive psychological capital
  1. Tez No: 690010
  2. Yazar: SEMİH SELÇUK POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAHRA SAYĞAN TUNÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Örgütün, hedeflerine ulaşabilmesi ve verimliliğini arttırabilmesi için çalışanların pozitif psikolojik sermayelerinin geliştirilmesi önem taşımaktadır. Bazı araştırmalarda, bunun birincil öncüllerinden birinin, çalışanın algılanan örgütsel desteğinin arttırılması olduğu ifade edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, algılanan örgütsel desteğin pozitif psikolojik sermayeye etkisini incelemektir. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki kamu üniversitelerinde görev yapan akademisyenler oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak için anket kullanılmış ve verilerin analizi için SPSS 23.0 istatistik programından yararlanılmıştır. Hipotezlerin desteklenip desteklenmediğini test edebilmek için yapılan korelasyon ve regresyon analizleri sonucunda algılanan örgütsel desteğin, pozitif psikolojik sermayeyi anlamlı ve pozitif yönde etkilediği bulgulanmıştır. Pozitif psikolojik sermayenin alt boyutları (öz yeterlilik, iyimserlik, umut ve psikolojik dayanıklılık) açısından bakıldığında ise algılanan örgütsel desteğin, pozitif psikolojik sermayenin bu alt boyutlarını, anlamlı ve pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Hem yerli hem de yabancı yazın taramasında, algılanan örgütsel destek ile pozitif psikolojik sermaye kavramlarını birlikte inceleyen sınırlı sayıda çalışılmaya ulaşılmış olmakla birlikte, bu kavramlar arasındaki ilişkiyi akademisyenler üzerinden inceleyen herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu araştırma iki kavram arasındaki ilişkiyi akademisyenler üzerinden incelemek isteyen araştırmacılara kaynak niteliği taşıyabilir. Bu kapsamda, bu araştırmanın pozitif psikolojik sermaye ile algılanan örgütsel destek yazınlarına katkı sunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is important to develop employees' positive psychological capital for organization to achieve its goals and increase its productivity. In some studies, it is stated that one of the primary determiners of this is to increase the perceived organizational support of the employee. The purpose of this study is to examine the effect of perceived organizational support on positive psychological capital. The universe of the research is consisted of academicians working in public universities in Turkey. In the research, survey was used to collect data and SPSS 23.0 statistical program was used for data analysis. Correlation and regression analyses to test whether hypotheses are supported. At the end of the relevant analyses, it has been found that perceived organizational support affects positive psychological capital in a meaningful and positive way. In terms of the sub-dimensions of positive psychological capital (self-sufficiency, optimism, hope and psychological resilience), it has been determined that perceived organizational support affects these sub-dimensions of positive psychological capital in a meaningful and positive way. Although a limited number of studies have been obtained examining the concepts of perceived organizational support and positive psychological capital together in both domestic and foreign literature review, no study has been found that examines the relationship between these concepts on academicians. This research may be a source for researchers who want to study the relationship between the two concepts on academicians. In this context, it is thought that this research may ensure a contribution to the literatures of these two concepts (perceived organizational support and positive psychological capital).