Algılanan örgütsel desteğin psikolojik dayanıklılık üzerindeki etkisinde kontrol odağının aracılık rolü ve bir araştırma
The mediating role of locus of control in the effect of perceived organizational support on psychological resilience and a study
- Tez No: 1021604
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZUTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, algılanan örgütsel desteğin psikolojik dayanıklılık üzerindeki etkisini incelemek ve bu etkide kontrol odağının aracılık rolünü belirlemektir. Araştırmanın örneklemini, Afyonkarahisar ilinde görev yapan 150 kamu ve 150 özel sektör çalışanı olmak üzere toplam 300 çalışan oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış; veriler korelasyon, regresyon ve aracılık analizleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre algılanan örgütsel destek ile psikolojik dayanıklılık arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kontrol odağı ile psikolojik dayanıklılık arasında anlamlı bir ilişki tespit edilirken, algılanan örgütsel destek ile kontrol odağı arasında da anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Hayes PROCESS Macro 5.0 kullanılarak gerçekleştirilen aracılık analizi sonucunda, kontrol odağının algılanan örgütsel destek ile psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkide kısmi aracılık etkisine sahip olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda kamu ve özel sektör çalışanlarının algılanan örgütsel destek, kontrol odağı ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca psikolojik dayanıklılık düzeylerinin cinsiyet, yaş, eğitim durumu, çalışma süresi ve toplam kıdem gibi demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulguların, çalışanların psikolojik dayanıklılığının artırılmasına yönelik örgütsel destek uygulamalarının önemine dikkat çekerek örgütsel davranış literatürüne katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of perceived organizational support on psychological resilience and to determine the mediating role of locus of control in this effect. The sample of the study consists of a total of 300 employees, 150 from the public sector and 150 from the private sector, working in Afyonkarahisar province. A quantitative research method was used; data were evaluated using correlation, regression, and mediation analyses. According to the research findings, a significant relationship was found between perceived organizational support and psychological resilience. While a significant relationship was found between locus of control and psychological resilience, a significant relationship was also determined between perceived organizational support and locus of control. The mediation analysis, performed using Hayes PROCESS Macro 5.0, revealed that locus of control has a partial mediating effect on the relationship between perceived organizational support and psychological resilience. The study found no significant difference between public and private sector employees in terms of perceived organizational support, locus of control, and psychological resilience levels. Furthermore, it was concluded that psychological resilience levels did not show significant differences according to demographic variables such as gender, age, education level, length of service, and total seniority. It is believed that the findings will contribute to the organizational behavior literature by highlighting the importance of organizational support practices aimed at increasing the psychological resilience of employees.