Doğalgazlı sistemlerde arıza tespiti ve giderilmesi için uzman sistem geliştirilmesi
Improving expert system for diagnostic problem solving in naturel gas systems
- Tez No: 67115
- Danışmanlar: PROF. DR. M. OSMAN ISIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Bu çalışmada doğalgazlı sistemlerde meydana gelen arızaları, daha bilinçli bir şekilde teşhise dayalı arıza tesbiti yapan, kural tabanlı bir uzman sistem programı geliştirilmiştir. Bilindiği gibi, insanların tecrübelerini bilgisayara aktaran yapay zekâ programlarına,“Uzman Sistem”adı verilmektedir. Bu uzman sistemde, teknik elemanların doğalgazlı sistemlerdeki arızaları kendi kendilerine öğrenmeleri amaçlanmıştır. Türkiye'de henüz çok yeni olan doğalgaz, kullanımı her geçen gün artmakta, değişik sektör ve yörelere yayılmaktadır. Bu yayılma sonucu problemleride beraberinde getirmektedir. Doğalgaz tesisatında kullanılan cihazların ve yapı elemanlarının standartlara uygun olması halinde, büyük kolaylıklar, konfor, ekonomi ve çevre sağlığına kavuşmak mümkündür. Türkiye'nin zelzele bölgesinde yer alması, çevre sağlığı, havalandırma (öncelikle tabî havalandırma), bacalarda yoğuşma, dış hava sıcaklığına duyarlı kontrol sistemleri, kaliteli malzeme kullanımı, cihazlarda emniyet sistemleri gibi konulara özen gösterilmesi, ekonomik kullanım ve huzurlu bir ortam sağlayacaktır. Bir teşhis yapan uzman sistemin amacı fiziksel delilleri ve davranış belirtilerini kullanarak bir sistemin iç durumunu karakterize etmektir. Burdan hareketle uzman sistem bilgi tabanının hazırlanmasında, doğalgazlı sistemler konusunda faaliyet gösteren, Türkiye'de tanınmış firma ve uzman şahıslarla yapılan görüşmeden faydalanılmış ve bu konuda geniş bir literatür taraması yapılmıştır. Bilgilerin derlenmesinde, şikâyetlerden yola çıkılmış olup, sonra bu şikâyetlere uyan arıza durumlarını ele veren belirtiler araştırılmış, daha sonra da arıza durumları için tavsiyeler hazırlanmıştır. Tezin ilk bölümlerinde doğalgaz, doğalgaz tesisatı ve doğalgazlı sistemler hakkında genel bilgiler verilmiştir. Sonraki bölümlerde uzman sistemlerin tanıtımı yapılmış, akabinde uzman sistemin inşası için kullanılan işlem basamakları uzman sistemin nasıl kurulduğu ve çalışma mantığı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT In this thesis, a rule base expert system programme is progressed to diagnose problems in natural gas systems in more conscious ways. The artificial intelligence programme which transmits the experiences of men to computers are called“Expert System”. In this expert system, it is aimed that technicians learn the problems in natural gas systems by themselves. The natural gas system is very new in Turkey, but it's usage insreases day by day and become widespread in different sectors and areas. As a result of this extension some problems rises. If the equipments and constituents used in natural gas systems are appropriate to standards, facility, confort, economies and health of environment are resulted. If some important points, such as Turkey is in earthquake region, health of environment, ventilation (especially natural ventilation), condensing in chimneys, control systems sensitive to outdoor air temperature, usage of qualified materials and safety systems in the equipments are taken into considiration, the economical usage and a peaceful environment is going to be achieved. The aim of an expert system is to characterize the inner condition of a system by using physical indications and attitudes. From this point, in preparing the knowledge base of the expert system, the negotiations of wellknown firms working in the area of natural gas systems and experts in Turkey are utilized and a wide range of literatures on this subject are searched through. In compiling the knowledges, the starting point was the complaints and the symptoms showing defects that fits these complaints are examined, then advises for these defects are prepared. In the first part of the thesis, general knowledges are given about natural gas, natural gas installation and natural gas systems. In subsequent parts the expert systems are introduced and then the process followed in construction of expert system, construction of expert system and it's function are explained.