Grup teknolojisi imalat hücresinin Vs6 simülasyon dili ile simülasyonu
  1. Tez No: 67116
  2. Yazar: SABİR MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM METE DOĞRUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Grup teknolojisi, günümüzde imalat endüstrisinde, fabrika yerleşiminden, ürün gruplamaya, kullanılan ekipman gruplamasından çalışanların ilgili işlere atanmasına kadar çok geniş bir alanda uygulandığı teknolojilerin başında gelmektedir. Benzer işlerin gruplanarak yapılması, dolayısıyla, zaman, iş gücü, enerji, ekipman ve maliyetten önemli ölçüde tasarrufu öngören grup teknolojisi, bu çalışmada bir döküm fabrikasında makina ve işlerin gruplanmasına uygulanmıştır. Sistem, Visual Simulation (VS6) paketi ile simule edilmiştir. Birinci bölümde Grup Teknolojisi ve Simülasyon kavramı tanıtılmış, grup teknolojisinin temel elemanları ve uygulama alanları, ilgili literatürden yararlanılarak verilmiştir. ikinci bölümde, yapılan uygulamaya ilişkin temel imalat işlemleri ve bu işlemlerin simule edilmesinde kolaylık sağlayan grafiksel bir gösterim metodu olan Faaliyet Çevrim Diyagramları sembolleri verilmiştir. Faaliyet Çevrim Diyagramının oluşturulması, kullanılan semboller ve diyagramın kurulması, işlem zamanlan ve şekillerin açıklaması verilmiştir. Ayrıca okuyucuya kolaylık olması açısından VS6 hakkında genel bir bilgide verilmiştir. Üçüncü bölümde simülasyonda bulunan çıktılar tablolar halinde verilerek, döküm operasyonunda elde edilen bulgular makina bazında ayrıntılı olarak verilmiştir. Dördüncü bölümde simülasyonda bulunan sonuçlar ile hali hazırdaki sonuçlar karşılaştırılarak, temel peformans kriterleri gözönüne alınarak tartışılmıştır. Son olarakta sonuçlar ve yapılabilecek yeni işler için öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
S1JMMARY The objective of this thesis is to analyse and design a Group Technology layouted manufacturing system by using a simulation modeling approach. First, a simulation model of the system has been built and several performance criteria have been determined to measure the efficiency of the system. The possible bottlenecks and the problems arosen have been analysed and the several solution methods have been suggested. The manufacturing system has been simulated by using simulation package VS6.In the first chapter, the group technology cancept is introduced, the fundamental elements of group technology and their application areas, are given by suivey, up to the related literature. The fundamental process times spent for the several operations and graphical modelling technique used in VS6 are introduced in the second chapter. The activity cycle diagram (ACD) and its construction as well as symbols used in building model are also introduced in this chapter. The results found after running the simulation model and their comparison with currently available performance criteria are given in chapter three. The system efficiency has been measured against several predetermined performance criteris. The experiments conducted have given deeper understanding of Group Technology layout and production principles. These results have been stressed in the concluding discussion of the thesis.