Empagliflozinin sıçanlarda doksorubisin ile oluşturulan kardiyomiyopati üzerine etkisi
Effect of empagliflozin on doxorubicin-induced cardiomyopathy in rats
  1. Tez No: 671163
  2. Yazar: VEYSEL ÖZGÜR BARIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Empagliflozin, kardiyovasküler ölümleri ve kalp yetersizliğine bağlı hastaneye yatışları azaltan bir SGLT-2 inhibitörüdür. Bu çalışmada, empagliflozinin doksorubisine bağlı kardiyotoksisiteye karşı olası koruyucu etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Diyabetik olmayan Sprague-Dawley sıçanlar bu çalışmada rastgele dört gruba ayrıldı. Kontrol grubuna intraperitoneal (I.P.) ve orogastrik (O.G.) yol ile serum fizyolojik (SF) (1 ml) verildi, EMPA grubuna O.G. yol ile 10 mg/kg/gün empagliflozin, I.P. olarak SF verildi, DOX grubuna IP yol ile kümülatif 18 mg / kg vücut ağırlığı / 6 gün doksorubisin, O.G. yol ile SF verildi. DOX + EMPA grubuna 14 gün boyunca aynı dozlarda doksorubisin ve empagliflozin uygulandı. 15. günde anestezi altında ekokardiyografik ve elektrokardiyografik incelemeler yapıldı. Biyokimyasal parametreleri değerlendirmek için kan örnekleri alındı ve histopatolojik bulguları değerlendirmek için kalp dokuları eksize edildi.
Özet (Çeviri)
Empagliflozin is an SGLT-2 inhibitor that reduces cardiovascular deaths and hospitalizations for heart failure. In this study, we aimed to evaluate the possible protective effects of empagliflozin against doxorubicin-induced cardiotoxicity. Non-diabetic Sprague-Dawley rats were randomly divided into four groups in this study. Physiological saline (SF) (1 ml) was given to the control group by intraperitoneal (I.P.) and orogastric (O.G.) routes, and to the EMPA group empagliflozin 10 mg/kg/day by O.G. route, SF was given by I.P. route. DOX group as a cumulative 18 mg / kg body weight / 6 days doxorubicin by IP route, SF was given via O.G. route. Doxorubicin and empagliflozin were administered at the same doses for 14 days to the DOX + EMPA group. On the 15th day, echocardiographic and electrocardiographic examinations were performed under anesthesia. Blood samples were taken to evaluate biochemical parameters and heart tissues were excised to evaluate histopathological findings.