Sivil toplum örgütlerinin kent kültürü üzerine etkisi ve Çayyolu Semt Meclisi örneği
The impact of civil society organizations on urban culture and the example of Çayyolu District Council
  1. Tez No: 671166
  2. Yazar: IRMAK DALGIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Kırdan kente göç eden nüfusun artmasıyla birlikte dünya nüfusunun önemli bir kısmı kentlerde yaşamaya başlamıştır. Kent nüfusunun artmasıyla kentleşme önemli bir kavram haline gelmiştir. Sağlıklı kentleşme için kentlilik bilincinin oluşmuş olması, kent kültürünün korunması ve aktarılması gereklidir. Kent kültürünün oluşmasında etkili çok sayıda faktör vardır. Bunlardan bir tanesi sivil toplum örgütleridir. Sivil toplum örgütleri kentlilik bilincinin oluşmasında, kent kültürünün yaygınlaşmasında ve kentlilerin kente aidiyet hissetmesinde etkilidir. Sivil toplum örgütleri birçok alan ve konuda faaliyet yürütebilir. Benzer değerleri taşıyan insanları bir araya getirir. Kent konseyleri, semt meclisleri, çalışma grupları gibi yerelde çalışma yürüten sivil toplum örgütleridir ve kent kültürünün aktarılmasında araçtır. Tezin alan araştırması konusu olan Çayyolu Semt Meclisi de uzun yıllardır yürüttüğü çalışmalarla kent kültürüne katkı sağlamaktadır. Semtin sorunlarını belirlemek ve çözüm üretmek, görüş ve önerilerini yerel yönetimlerle paylaşıp uygulanıp uygulanmadığı konusunda takipçisi olmak gibi amaçları vardır. Bu durumda amaçlarının ve yaptıkları çalışmaların Semt sakinleri tarafından ne kadar bilindiği ismet meclisinin kent kültürüne ne kadar katkı sağladığı çalışmanın konusudur. Çalışma teorik bölümün aktarımından sonra alan çalışmasıyla sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increase in the population migrating from the countryside to the city, a significant part of the world population has started to live in cities. Urbanization has become an important concept with the increase in the urban population. For healthy urbanization, urban consciousness should be formed and urban culture should be protected and transferred. There are many factors influencing the formation of urban culture. One of them is non-governmental organizations. Non-governmental organizations are effective in creating urban awareness, spreading urban culture and making citizens feel belonging to the city. Non-governmental organizations can carry out activities in many areas and subjects. It brings people of similar values together. They are non-governmental organizations that work locally, such as city councils, neighborhood councils, and working groups, and are instrumental in the transfer of city culture. Çayyolu District Council, which is our example, also contributes to the culture of the city with the works it has been conducting for many years. They have goals such as identifying the problems of the district and producing solutions, sharing their opinions and suggestions with local governments and following them on whether they are implemented or not. The study was completed by making a field study on how well the Çayyolu District Council is known around the district and how much it contributed to the district culture.