Organik gıda tüketiminin konaklama tesisi seçimine etkileri üzerine bir araştırma
A study on the effects of consuming organic food on accommodation preferences
- Tez No: 671170
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN PARS ŞAHBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, organik ve doğal gıda tüketicilerinin, turistik eğilimlerinin daha yakından tanınması maksadıyla, organik ve doğal beslenme alışkanlığının tatil maksatlı konaklama tercihlerine etkisi incelenmiştir. Araştırma kapsamında öncelikle organik tarım, organik gıda, sürdürülebilir turizm, tarım ve turizm ilişkisi, turizmde tüketici davranışları konularında literatürde yer alan çalışmalar incelenmiştir. Hazırlanan hipotezler doğrultusunda, özgün bir anket formu geliştirilmiş ve fark analizleri ile hipotezler test edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular doğrultusunda organik ve doğal beslenen tüketicilerin beslenme alışkanlıklarının turistik konaklama tercihlerinde önemli bir etkisi olduğu ve tatilleri süresince de organik beslenmeye devam etmeyi tercih ettikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of organic and natural eating habits on vacation purpose accommodation preferences was investigated in order to understand touristic tendency of organic and natural food consumers better. Primarily, studies done in the fields of organic farming, organic food, sustainable tourism, relation between tourism and agriculture, consumer behaviours were investigated in the scope of this research. In accordance with the hypotheses prepared, an original questionnaire was developed and these hypotheses were tested with gap analysis. According to the findings of study, it was reached that the eating habits of organic and natural consumers have an important effect on their touristic accommodation preferences and they prefer to continue eating organic food during their holidays.