Eski Babil Devrinde kanal ve sulama işleri
Canal and irrigation works in the Old Babylonian Period
- Tez No: 671169
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sümeroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
MÖ ±2003-1590 yılları arasındaki zaman dilimi Eski Babil Dönemi olarak adlandırılmaktadır. Bu dönem, eski Mezopotamya tarihi içerisinde sosyal, ekonomik ve siyasi anlamda büyük değişimlerin yaşandığı bir evreyi ifade eder. Tezde, Eski Babil dönemine tarihlenen ve bir kısmı güney Mezopotamya, diğer kısmının ise orta Mezopotamya'da (Mari) ele geçmiş çiviyazılı belgelerden yararlanarak kanal ve sulama işleri incelenmiştir. Tezde Eski Babil dönemindeki sulama sistemini oluşturan kanallar ile sulama terimleri hakkında bilgi veren çiviyazılı metinlerin transliterasyon ve tercümelerine yer verilmiştir. Çiviyazılı metinlerdeki kanal ve sulama işleri hakkında bilgi veren çeşitli terimler açıklanarak o dönemdeki sulama sisteminin işleyişi ve yapılan sulama türleri hakkında edinilen bilgiler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The period of time between the years 2003-1590 BC ± is called the Old Babylonian Period. This period represents a stage in the history of ancient Mesopotamia in which great social, economic and political changes were experienced. In the thesis, the canal and irrigation works were examined by making use of cuneiform documents dating to the Old Babylonian period, some of which were found in southern Mesopotamia and the other in central Mesopotamia (Mari). In the thesis, transliteration and translations of cuneiform texts giving information about irrigation terms and canals forming the irrigation system in the Old Babylonian period are included. Various terms in the cuneiform texts that give information about the canal and irrigation works are explained and the information about the working of the irrigation system and the types of irrigation in that period has been evaluated.