II. Uluslararası Türk Dili ve Edebiyatı Sempozyumu bildirilerinin dil ve kavram incelemesi
Ii. language and style analysis of The Internatıonal Turkısh Language and ConceptSymposıum Papers
- Tez No: 671177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TAŞTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 477
Özet
Ele alınan 44 bildirinin Türk Dili ve Edebiyatı konularından oluşan içerikleri nedeniyle dil bilimi terimlerinin sık geçtiği; özet, bildirinin amacı, anafikri, bölümleri, dil ve üslup özellikleri, sonuç ve değerlendirme bakımından her bildirinin benzer standartlarda olduğu gözlenmiştir. İncelenen eser iki başlık altında incelenmiştir: ''İkinci Uluslararası Türk Dili ve Edebiyatı Sempozyumu Türkçe Bildirilerinin Dil ve Üslup Yönünden Değerlendirilmesi'' ve ''Bildiri Metinlerindeki Tamlamaların Durumu''. Tamlamalar ele alınırken incelenen eserde daha kolay bulunması için önce bildiri metninin sayısı daha sonra ise bildiri metninde incelenen cümlelerin sayısı her bildiri başında belirtilmiştir. (Örneğin 1.30. Birinci bildirinin otuzuncu cümlesi olduğu belirtilir.). Sonuç ve değerlendirme kısmına gelindiğinde ise 44 ayrı konuyu ele alan bildiriler incelenmiştir ve birçok isim ve sıfat tamlamalarına yer verilmiştir. Tamlamaları belirtirken kısaltma yoluna gidilmiştir. Belirtili isim tamlaması B.li İ.T, belirtisiz isim tamlaması B.siz İ.T., sıfat tamlaması ise S.T. şeklinde belirtilmiştir. Farklı konuların ele alındığı bildiri metinlerinde bilinen standart tamlama yapılarının kullanıldığı devrik, kesik, eksiltili vb. tamlama türlerine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The terms of linguistics are frequently mentioned due to the content of the 44 papers discussed in the Turkish Language and Literature; It has been observed that each report has similar standards in terms of abstract, purpose, main idea, sections, language and style features, conclusion and evaluation. The studied work has been analyzed under two headings:“Evaluation of Turkish Presentations of the Second International Symposium on Turkish Language and Literature in Terms of Language and Style”and“Status of Phrases in the Papers”. While dealing with the phrases, first the number of the text and then the number of the sentences examined in the text are indicated at the beginning of each paper in order to find it easier in the study. (For example 1.30. It is stated that it is the thirtieth sentence of the first notification.). When it comes to the conclusion and evaluation part, the papers dealing with 44 different subjects were examined and many nouns and adjective phrases were included. While specifying the phrases, abbreviation has been used. The specified noun phrase is B.li İ.T, the unspecified noun phrase is B.less İ.T., and the adjective phrase is S.T. It is stated as. In the papers dealing with different subjects, the known standard phrases are used in transpose, dashed, elliptical, etc. no clause types were found.