Sosyal medyada linç olgusu: Gençler üzerine bir araştırma
The concept of lynching in social media: A research on young people
  1. Tez No: 671178
  2. Yazar: ATİYENUR OKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN KARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Yeni medya ve sosyal medyayla birlikte yeni kavramlar ortaya çıkarken zaten var olan kavramlar da yeni anlamlar kazanmıştır. Bunlardan biri de linç kelimesidir. Linç de yeni medyayla birlikte sanallıktan payını almış ve sanal ortamda da gerçekleştirilebilen bir niteliğe de bürünmüştür. Linç, bugün, fiziki zorbalık, şiddet boyutundan farklı olarak sanal ortamda özellikle sosyal medya uygulamalarında hakaret, küfür, küçük düşürücü ifadeler veya nefret söylemi içerikleriyle baskı, sindirme gibi sonuçlar doğuran psikolojik şiddet olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu linçler, fiziki özellik, fikirler, gündelik hayatta yaşanan olayların sosyal medyaya yansıması veya sosyal medya paylaşımları gibi çeşitli konularla farklı şekillerde gerçekleştirilmektedir. Yalnızca tek bir tez çalışmasında bütün linç türlerini ele almak mümkün olmadığından bu çalışmada özellikle sosyal mecralarda fikir beyanı, özgürlük gibi temalara odaklanılmıştır. Bu tez son zamanlarda sıklıkla şahit olunan sanal linç, sanal şiddet, dijital şiddet veya siber zorbalık gibi kavramlarla görünürlüğü artan linç kültüründen yola çıkılarak; sosyal medyada gerçekleştirilen linçlere insanların bakış açısının ne olduğu, sosyal linçlerin insanlarda nasıl bir etki oluşturduğu, durumun ne kadar farkında olunduğu, ve konuyla alakalı kimi zaman sosyal medyada da kullanıcılar arasında gözlemlenen kimi tartışmalara istinaden birtakım sorulara cevap bulma merakından ortaya çıkmıştır. Bu doğrultuda hazırlanan anket formu, çevrimiçi ortamda sunularak 19-40 yaş arası bireyler tarafından doldurulması istenmiştir. Elde edilen veriler, SPSS ile analiz edilmiş ve ortaya çıkan bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As new concepts emerged with new media and social media, already existing concepts gained new meanings. One of them is the word lynch. With the new media, lynch has taken its share of virtuality and has become a feature that can also be realized in a virtual environment. Today, unlike physical bullying and violence, lynch appears as psychological violence that causes insults, swearing, degrading expressions or hate speech content in the virtual environment, especially in social media applications, such as oppression and intimidation. These lynchings are carried out in different ways, such as physical characteristics, ideas, reflection of daily life events on social media or social media posts. Since it is not possible to deal with all types of lynching in only one thesis, this study focused on themes such as expression of opinion and freedom in social media. This thesis is based on the culture of lynching whose visibility has increased with concepts such as virtual lynching, virtual violence, digital violence or cyber bullying, which are frequently witnessed recently; It has emerged from the curiosity of finding answers to some questions based on what the people's view of lynchings on social media is, how social lynching has an effect on people, how much they are aware of the situation, and some of the discussions observed among users on social media. The questionnaire form prepared in this direction was submitted online and filled by individuals between the ages of 19-40. The obtained data were analyzed with SPSS and the results were evaluated.