Özgün bir çokortamlı-belge erişim sisteminin tasarımı ve gerçekleştirimi
Design and implementation of an original multimedia document retrieval system
- Tez No: 67118
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ KILIÇARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Özet Son yıllarda, PC donanım teknolojisinin gelişmesine paralel olarak fiyatların artmaması, çokortamlı sistemleri çok popüler yaptı ve bunların yaygın biçimde kullanıma sunulmasını sağladı. Bununla beraber, bu yeni teknoloji, çokortamlı sistem nesnelerinin daha fazla saklama alanı ve daha hızlı yükleme zamanı ihtiyaçları ortaya çıktı. Dunun sonucu olarak da, çokortamlı sistem nesneleri üzerinde sıkıştırma işleri daha güncel ve popüler hale geldi. Dıı tez de, ilk olarak genel veri sıkıştırma yaklaşımları, çokortamlı sistemin içerdiği konular sunulmakta, ve çokortamlı sıkıştırma türleri üzerinde yapılan bir çokortamlı doküman (MMD) ulaşım sistemini yapılandırmak için, ikisi de Konuşma Sesi (SAC) ve Grafiksel Sayfa Sıkıştırması (GPC) olmak üzere üç özgün yaklaşım sunulmaktadır. MMD yiipıhıııııuısııulii, y;ı/.ı, resini, ses, müzik, iiııiııuısyoıı ve video verilerini içerir. Yazı, şekil ve resimleri içeren, gerçek-yaşam dokümanları (dergiler, gazeteler, ders kitapları, el yazması veya imzalı dokümanlar), bu yapılanma tarafından tam olarak desteklenmekle beraber, dokümanın üzerine ses, müzik, animasyon ve video eklenebilmektedir. Çalışma, geniş olarak kullanılan WAV, MIDI, AVI, BMP, PCX ve DOS yazı yapıları gibi yaygın kullanımda olan yapılanmaları ve SAC ve GPC yapılanmalarını destekleyen özgün bir MMD yapılanması tasarımını kapsamaktadır. SAC algoritması, özgün bir konuşma sesi örneği sıkıştırma algoritmasıdır. Konuşma sesi örneklerini, konuşma sesi verilerinin doğası hakkında bir uzman sistem kullanarak sıkıştırır. GPC algoritması, yazı, grafik (çizimler, resimler, şekiller, vb...), resim ve bunlarının karışımım içeren (bir tarayıcı ile) aktarılmış grafik verilerim özel sıkıştırma algoritmalanyla saklayan özgün bir yapılanmaya sahiptir. III
Özet (Çeviri)
Abstract In recent years, the improvement of PC hardware technology with lower prices, made the multimedia systems to be very popular and widely used. However, with the new technologies, the need for increased storage space and faster load time, of the multimedia issues grew more rapidly. At this point, the compression has been gained more popularity on all issues of the multimedia systems, because multimedia compression requires less storage space and faster load time. This thesis, firstly presents the surveys on the general data compression schemes, multimedia issues and multimedia compression types. And then, to construct an original Multimedia Document (MMD) retrieval system, two new approaches to the multimedia compression are presented: Speech Audio Compression (SAC) and Graphical Page Compression (GPC). MMD format will cover text, picture, sound, music, animation and video data. The real-life documents (magazines, newspapers, text-books, handwritten or signed documents), which have text, patterns and pictures, are fully supported by this format; and sounds, music, animation and video will be added over the document. An original design of the MMD formal, which supports some of the widely-used formats such as WAV, MIDI, AVI, BMP, PCX and DOS text formats and which supports SAC and GPC, are covered in this work. SAC algorithm is an original speech audio sample compression algorithm. It compresses the speech audio samples by an expert system of the nature of the speech audio data itself. GPC algorithm has an original format to store scanned graphics data, which implies text, graphics (drawings, figures, patterns, etc.), picture and mixture of these, by special compression algorithms. II