Ticari bir ortam olarak internet
A Study on the internet as a commerce medium
  1. Tez No: 67119
  2. Yazar: RÜÇHAN ZİYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. AKİF EYLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Mühendislik Bilimleri, Education and Training, Engineering Sciences
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Özet Küçük ve büyük işyerleri için bilgisayar, iletişim ve ağ teknolojileri hızla büyük bir gereksinim haline geliyor. Bugün pek çok işyeri kelime işlem, yeri tabanı ve işlem tablosu gibi araçları sunan bilgisayarlarla dolu. İşyerlerinin organizasyonlarmdaki çeşitli birimleri birbirlerine bağlamak istemeleri sonucunda ise 80'li yılların sonuna doğru yerel bilgisayar ağlan büyük bir önem kazandı. Şimdi ise daha geniş çaplı, ülke çapında hatta tüm dünya ile bağlantı sağlamak, bilgisayar ağlan kurmak en önemli ihtiyaç. Bazı kuruluşlar sunduklan servislerin yapısı gereği doğal olarak evrensel bir ölçekte çalışabileceklerini farkettiler ve ulaşabilecekleri tüm pazarlara, müşterilere ulaşmak istiyorlar. Bazılan ise kendileri ile paralel yada kendilerini tamamlayıcı olarak çalışan kişi ve kurumlann varlığım keşfettiler ve işlerini ilgilendileren yeni fikirleri, işlerinin çeşitli boyutlannı bu kişi ve kurumlarla paylaşmak, haberleşmek istiyorlar. Kinlileri ise ürünlerim tanıtmanın yepyeni yollanna kavuştular. Internet gibi geniş alan ağlan aynı zamanda bilgilerin, belgelerin uzak noktalara transferinde kurye, hatta faks servislerine nazaran daha ucuz ve hızlı çözümler sunuyorlar. Son gelişmeler ve hızlı büyüme Internet'i şu an alternatif bir ticaret ve pazarlama mecrası durumuna getirmiş durumda. Internet şu an alışverişlerin gerçekleştirilebileceği, alıcı ve satıcıların karşı karşıya gelip konuşabileceği, kişilerin alışveriş edebileceği bir ortam halinde. Ve gerçek dünyadaki geleneksel pazara ciddi bir alternatif olarak görülüyor. Katma değer sağlayan, özelleşmiş ağlar uzun yıllardan beri çalışıyor olmalanna rağmen kolay ulaşılabilirlik, düşük bağlantı ücreti gibi bazı koşulları sağlayamadıklanndan bu ağlar üzerlerinde ticaretin gerçekleşmesi için kitlesel talebi yaratamadılar. Internet ise işyerlerine fiziksel olarak mevcut olmadan düşük maliyetlerle dünya çapında var olma fırsatı yaratıyor. Bu da tüm ürünler özellikle elektronik olarak taşınabilen ürünler için son derece çekici bir pazar yaratıyor. Internet ve diğer yaygm ağlar buralara yeni ticari olanaklar sağlıyorlar. Fakat bugüne kadar ticari bir altyapı olmaması gelişmeyi oldukça sınırlı kıldı. Son bir kaç yılda ise güvenli ödeme sistemleri konusunda pek çok girişim oldu. Bu gelişmeler, düşük maliyetli, evrensel ve özellikle küçük miktarların ödenmesine izin veren bir sistem oluşturmayı sağlayabilirler. Bu çalışma da Internet üzerinde ticareti mümkün kılan altyapı güvenlik, elektronic para gibi alanlardaki teknikler ve araçlar ve bunlann eksiklikleri incelenmiştir. Şu an eksik olan ve elektronik para sistemlerini bütünleştirebilecek yeni bir standarda olan ihtiyaç da gösterilmiştir. Amaçlardan biri de Internet ve iş hayatı üzerine etkilerinin incelenmesidir. m
Özet (Çeviri)
Abstract For businesses, large and small alike, computing and networking technology is quickly becoming an absolute necessity. Computers are already populating many offices by providing tools such as word processors, databases, and spreadsheets. Towards the late 80's, Local Area Networks (LANs) of computers became a much demanded utility as businesses tried to connect the various departments of their organization together. Now, networking on a much larger scale, nationwide and even global, is becoming the need. Some businesses have discovered that their area of service naturally extends to a global scale and wish to contact a whole new base clients. Others have found peer organizations and people involved in similar work to share and communicate new ideas for various aspects of their business. Still others have found a whole new way of advertising their company's services or products. Global networks such as the Internet have also become a cost- effective and quicker way to transfer important documents to remote offices than courier services or even fax. Recent developments and the fast growth has put Internet into a alternative commerce and marketing medium situation. Internet now is a place where online transactions can be realized, where sellers and buyers can meet and discuss, where people can shop. And it seems as a viable alternative to real world classical market. Value added, specialized networks have been in operation for many years but they could not generate the mass demand for online commerce as they could not offer the high accessibility, low cost of connection that the Internet is offering. Internet offers businesses low cost worldwide access without physically being present, which makes commerce highly attractive especially for goods that can be electronically transmitted. The Internet and other global on-line networks are creating new commercial opportunities for networked commerce. However, to date development has been limited by the lack of an infrastructure. In the past months, a number of initiatives have been made public for developing secure payment systems on the Internet. These recent developments which could permit the creation of a new cost-effective global payment, commerce system for low value payments that enables the Internet Commerce, the tools and techniques used in areas such as security, authentication, electronic-money and their short-comings are examined in this study. The lack and the need for a new standard that enables cooperation of different systems is also highlighted. This paper also aims at supplying a solid working ground on what the Internet is and its implications on the businesses. 11