Fırın içerisinde ve mutfakta çok amaçlı kullanılabilen cam kapların (borcam) kalıplarının üretim aşamaları ve bilgisayar destekli tasarımı
The production phases and computer aided desing of multipurposed glass containers which are used in furnaces and kitchens
- Tez No: 67117
- Danışmanlar: PROF. DR. A. YÜKSEL ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Tez hazırlanırken, fırın içerisinde ve mutfakta çok amaçlı kullanılabilen cam kaplar n (BORCAM) imalatı sırasında karşılaşılan problemlerin çözümüne yönelik araştırmalar yapılması ve elde edilen bilgilerin akademik alanda sunulması düşünüldü. Bunun için, Türkiye Şişe Cam San. A.Ş.'ye bağlı Topkapfdaki Camiş Makina Kalıp Fabrikası ile işbirliği yapıldı. Böylece, kalıpların üretimi için izlenen fabrika içi ürün akış şeması çıkarılacaktı. Daha sonra kalıp imalatında kullanılan CNC tezgahlarının ayar süreleri tespit edilerek üretime ve ekonomiye olan etkileri belirtilecekti. Son öia/ak hammaddeden kalıp haline gelene kadar yapılan işlemler tek tek açıklanacaktı. Yapılan çalışmalar sonucu hazırlanan bu tez içinde; önce camla ilgili genel bilgi verilmiştir, ikinci bölümde, Teknik Cam San. A.Ş.'de yapılan Borcam imalatı anlatılmaktadır. Daha sonra Makina Kalıp Fabrikası'nda üretilen Borcam kalıp parçalarının imalatı ile ilgili bilgiler şu sırayla yer almaktadır: -Hammaddeden mamul haline gelene kadar yapılan işlemler (Fabrika içi ürün akışı) -Tamir ve bakım sırasında yapılması gerekenler. -Ömür uzatmak için yapılan kaynak kaplama ile ilgili bilgiler. -Borcam yüzeyinin düzgün çıkmasını sağlayan kalıp parlatma işlemi bulunmaktadır. Yukarıdaki veriler doğrultusunda deneysel uygulama yapılarak şu sonuçlar elde edilmiştir: 1)Borcam kalıplarının üretimi ile ilgili ilk akademik çalışma olan bu tez, Üniversite - Sanayi işbirliğine de örnek teşkil etmektedir. 2)Bu çalışmada yapılan dizaynlar doğrudan tasarım yoluyla elde edilmiştir. Bundan sonraki araştırmaların CAD / CAM ile yapılması tavsiye edilir. 3)Kalıp parçalarının üretiminde kullanılan CNC tezgahlarının ayar sürelerini azaltmak için sonuç bölümünde belirtilen uyanlara mutlaka uyulmalıdır. 4)Borcamlar günümüzde sadece fırın içerisinde kullanılmaktadır. Önümüzdeki yıllarda fonksiyonelliği arttırılarak ocak üzerinde de kullanma imkanı sağlanabilir.Yukarıda belirtilen sonuç ve tavsiyeler dikkate alındığında: çok fonksiyonlu, estetik. ekonomik, sağlığa ve çevreye zarar vermeyen kaliteli borcamlann üretimi söz konusu olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The research according to the problems which are encountered while production of the containers that can be used in furnaces and kitchens (BORCAM) and the data obtained are intended to be presented academically. Hence, cooperation with Türkiye Şişe Cam A.Ş. bounded Camiş Makina Kalıp Factory in Topkapi is obtained. By means of this, the inside factory product flow diagrams would be plotted. Afterwards, the effecs of the CNC workbenches in economy and production would be explained by establishing the adjustment timings of the workbenches. Finally the phases until the raw material to the mold form would be explained one by one. The general information about glass is primarily given in this thesis which is the result of researches comitted. The BORCAM production in Teknik Cam San.A.Ş. is menitoned in the Section Two. Then, the data involving the manufacturing of Borcam mold pieces in The Makina Kalıp Factory is included in the following order: - The processes carried out until raw material to the product, (in factory product flow) - The things that should be done at repairs and upkeeps. - The data about source coating which is applied for elonging the material life. - The mold shining process which provides the Borcam surface to be smooth By comitting experimental applications according to the data above, the following results are obtained: 1) This thesis which is the first academical study about Borcam molds production is also a good example for the university-industry cooperation. 2) The designs made in this study are obtained by the method of direct designing. The following research are advised to be made by CAD/CAM. IX3)The warnings expressed is the result section should be considered for lessening the adjustment timings of the CNC workkbenches which are used in the productıon of mold pans 4)Borcam's are only used in fiırnaces recently. in the foilowing years. the opportunity to be used över the stoves could be obtained by increasing the runctionality. By taking the consequences and advices above in consideration the production of qualified multifunctional, ecstatical, economical and unhazardous to environmeru Borcam's will be possible. X