Departmanlı mağazalarda uygulanan tutundurma çabaları ve alan araştırması
Promotion in department store and area research
  1. Tez No: 73912
  2. Yazar: MEHMET BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ARPACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
117 ÖZET Departmanlı mağazalar daha çok hanımlara hitap eden, her türlü tüketim mallarını birbirinden ayrı reyonlarda tüketicilere sunan, tek katlı ve/veya çok katlı şekilde şehir merkezlerinde kurulmuş, tüketicilere self- servis usulü ile satışta bulunan büyük perakendeci kuruluşlardır. Tüketicilerde yeni bir alış-veriş kültürü oluşmasında büyük katkıları olan bu mağazalar, binlerce ürünü bir arada bulundurarak tüketicilerin kısıtlı vakitlerinde çok daha kolay ve rahat alış-veriş yapmalarını sağlamaktadır. Tüketiciler ile üreticiler arasındaki mesafenin uzak olması, yeni pazarların ortaya çıkması, üretici ve tüketici sayılarındaki artışlar.vb. nedenlerden ötürü, tüketicilerin mallarla veya hizmetlerle ilgili her bilgiye sahip olma imkanları sınırlı kalmaktadır. Aynı şekilde işletmenin tüketici memnuniyetini sağlayacak uygun malı geliştirmesi, malları ve hizmetleri uygun bir şekilde fiyatlandırması, etkin bir dağıtımla istenilen zamanda, istenilen yerde ve istenilen şekilde hazır bulundurması yeterli olmamaktadır. İşte bu eksikliği veya yetersizliği ortadan kaldıran, üretici ile tüketici arasındaki iletişimi sağlayan,işletmenin pazarda talep yaratmasına yardımcı olan faaliyet ; reklam, halkla ilişkiler(tanıtım),satış geliştirme ve kişisel satıştan meydana gelen tutundurmadır. Tutundurma; işletmenin ürettiği mal veya hizmetin varlığını, çeşitli yöntemler,araçlar,süreçler kullanarak tüketicilere duyuran.tüketicilerden gelen geri bildirimlerle de işletmenin varlığını sürdürmesini ve gelişmesini sağlayan pazarlama faaliyetidir.118 Departmanlı mağazalar da diğer perakende satış birimleri gibi tüketicilerle iletişim sağlayabilmek için tutundurma faaliyetleri yapmaktadır. Otopark,tüketici kurul toplantıları, indirim günleri.vb. faaliyetler yaparak tüketicileri kendilerine çekmeye çalışırlar. Departmanlı mağazalardan alış-veriş yapan tüketicileri satın almaya teşvik eden tutundurma araçlarının neler olduğu, hangi araçların daha etkili olduğu ve departmanlı mağazaların, tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarına ne ölçüde cevap verebildiği araştırılması gereken önemli konulardır. Mamul kalitesi, ürün çeşitliliği, fiyatların uygunluğu.vb. özelliklerin müşterileri departmanlı mağazalara çektiği yapılan gözlemlerde ve alan araştırmasında ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Department stores are big retailer foundations that mostly discourse to ladies, present goods to every consumer in different departments.established on one or/and many floored in city center.do selling to consumers by self-service method. These stores that contribute to consumers occur new shopping cultur, provides consumers so easy and comfortable shopping in their limited times by keeping thousands of products together. It's bounded for consumers to have information about goods and serves because of reasons that.the distance between producers and consumers is so far, new markets occur, the number of consumers and producers increase etc. It's not enough for management to develop appropriate goods which provides consumer's pleasure,to give the ready goods and serves at the optional time and place by an effective distribution. It's the promotion activity which take place in advertisement, public relations.sale development and personel sale that remove this deficiency and in competence, provides the communication between producer and consumer.help to create demand in market. Promotion is a marketing activity that anounces consumers the presence of goods and serves which are produced by management, provides management to continue it's presence and to develop with the feed back that comes from consumers. Department stores do their promotion activities as the other sale retailer units to provide communication with consumers. They pull consumers to themselves by doing activities like car park.sale days.etc.There are important themes those should be necessarily searched and asked for that;the promotion tools which encourage consumers who do shopping from department stores to buy, the most effective tools and department stores that respond consumers' request and needs. It's revealed at the end of the observation and area research, properties like manufacture quality.variation of goods and reasonable price attract consumers to department stores.