Lider-üye etkileşiminin çalışan performansına etkisinde güç kaynaklarının aracılık rolü
The mediating role of power sources in the effect of leader-member exchange on employee performance
- Tez No: 671207
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Topluluğu yönetmek ve yönetici - çalışan ilişkilerini güçlendirerek örgütsel başarıyı arttırmak, örgütler açısından liderlik kavramının önemini ortaya koymaktadır. Lider – üye etkileşimi kuramı, geleneksel liderlik yaklaşımlarından farklı olarak lidere değil, lider – çalışan ilişkisine odaklanmaktadır. Örgütsel amaçlara ulaşmak için çalışanın ortaya koyduğu katkıyı gösteren çalışan performansı en çok liderden etkilenmektedir. Dolayısıyla liderleri ile olumlu ilişkiler geliştiren çalışanlar yüksek performans sergilemektedir. Çalışanları etkilemek ve örgütsel amaçlara yönlendirmek için liderler güç kaynaklarına başvurmaktadır. Liderin algılanan gücü ise çalışanlarla etkileşimde belirleyici rol oynamaktadır. Bu araştırmada, lider – üye etkileşiminin çalışan performansına etkisinde güç kaynaklarının aracılık rolü incelenmiştir. Bu araştırma sonucunda lider- üye etkileşimi, çalışan performansı ve güç kaynakları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve olumlu ilişkiler bulunmuştur. Yapılan analizler sonucunda, lider – üye etkileşiminin çalışan performansını etkilediği ve bu ilişkide liderin kullandığı güç kaynaklarının kısmi aracılık etkisi saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Managing the community and improve organizational success by strengthening manager – employee relations reveals the importance of the concept of leadership for organizations. Unlike the traditional leadership approaches, the leader – member exchange theory focuses on the leader – employee relationship instead of the leader. Employee performance, which shows the contribution of the employee to achieve organizational goals, is most affected by the leader. Therefore, employees who develop positive relationships with their leaders show high performance. Leaders appeal the power sources to influence employees and guide them towards organizational goals. Perceived power of the leader plays a decisive role in the interaction with employees. In this research, the mediating role of power sources in the effect of leader – member exchange on employee performance was examined. As a result of this research, statistically significant and positive relationships were found between leader – member exchange, employee performance and power sources. As a result of the analyzes, it was determined that leader – member exchange afffects employee performance and the power sources used by the leader in this relationship have a partial mediating effect.