Yoksulluk nafakasının kusur, süre ve yoksulluk kavramları ışığında değerlendirilmesi
Evaluation of poverty alimony in the light of defect, duration and poverty concepts
  1. Tez No: 671215
  2. Yazar: HÜSEYİN BULUT
  3. Danışmanlar: DR. MAHMUT KİZİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Çalışmanın amacı boşanmanın mali sonuçlarından biri olan yoksulluk nafakasının değerlendirilmesidir. Bu değerlendirme kanun, doktrin ve uygulamadaki sorunlar üzerine yapılmaktadır. Özellikle kusur, süre ve yoksulluk kavramları incelenmekte ve bu kavramlardan faydalanılmaktadır. Tespit edilen sorunlara bu kavramlar ışığında çözümler getirilmeye çalışılmaktadır. Yoksulluk nafakası 7421 sayılı Türk Medeni Kanunu m. 175'te düzenlenmiştir. Bu konunun seçilme nedeni, düzenlemenin birtakım sorunlar ihtiva etmesidir. 743 sayılı Medeni Kanun'da yoksulluk nafakasına bir yıl süreyle hükmedilebilmektedir. Bu düzenleme 1988 yılında değiştirilmiştir. O zamandan itibaren nafakaya süresiz olarak hükmedilebilmektedir. Süresiz nafaka günümüzde bir sorun haline gelmiştir. Çalışmada yoksulluk nafakasının süresi detaylı olarak incelenmektedir. Yoksulluk nafakasının amacı boşanma sonrasında yoksulluğa düşen tarafı yoksulluktan kurtarmak değildir. Nafakanın amacı boşanmadan sonra yoksulluğa düşen tarafa yardım etmektir. Bu değerlendirme sonucu yoksulluk nafakası kavramının yenilenmesi gerekmektedir. Zira yoksulluk nafakası kavramı nafakanın amacıyla bağdaşmamaktadır. Çalışmada yoksulluk nafakasındaki sorunların çözülmesi amacıyla öneriler sunulmaktadır. Nafakanın ödenmesi ve tahsili sürecini idare etmek için bir birim kurulmalıdır. Boşanmadan sonra yoksulluğun ortaya çıkmasına yalnızca nafaka yükümlüsü sebep olmamıştır. Yoksulluğun ortadan kaldırılması nafaka yükümlüsünün görevi değildir. Başta devlet olmak üzere ailelerin de katkısı bulunmaktadır. Bu sebeple yoksulluğun ortadan kaldırılması için devlet, nafaka alacaklısının ailesi ve nafaka yükümlüsü iş birliği yapmalıdırlar. Tezde mehir müessesi de incelenmektedir. Zira mehrin boşanma sonrası yoksulluğun giderilmesinde etkili bir araç olması mümkündür. Araştırma yapılırken doktrinden, bu konuda yazılmış makalelerden yararlanılmıştır. Özellikle uygulamadaki yansımaları tespit etmek amacıyla yargı kararları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate poverty alimony, which is one of the financial consequences of divorce. This assessment is made on problems in law, doctrine and practice. Especially the concepts of defect, duration and poverty are examined and utilized. It is tried to find solutions to the identified problems in the light of these concepts. Poverty alimony is regulated in article 175 of the Turkish Civil Code numbered 7421. The reason for choosing this subject is that the regulation has some problems. In the Civil Code numbered 743, poverty alimony can be ruled for a year. This regulation was changed in 1988. Since then, alimony can be ruled indefinitely. Permanent alimony has become a problem nowadays. In the study, the duration of poverty alimony is examined in detail. The purpose of poverty alimony is not to save from poverty the person who after divorcing fell into poverty. The purpose of alimony is to help the side that fell into poverty after divorce. As a result of this evaluation, the concept of poverty alimony needs to be revised. Because the concept of“poverty alimony”is incompatible with the purpose of alimony. In the study, suggestions are presented to solve the problems in poverty alimony. A unit should be set up to manage the process of payment and collection of alimony. The emergence of poverty after divorce was not only caused by the alimony obligator. The elimination of poverty is not the duty of the alimony obligator. Families and especially the state, also contribute to this situation. For this reason, the state, the family of the alimony creditor and the alimony obligator should cooperate in order to eliminate poverty. In the thesis, the mehir institution is examined. It is possible that mehir's can be an effective tool in alleviating poverty after divorce. While doing the research, the doctrine and the articles whit written on this subject were used. Judicial decisions have been examined in order to determine the reflections in practice.