Christopher Marlowe oyunlarında gücü istemenin çatışma yaratmadaki rolü
The role of the will to power in creating conflicts in Christopher Marlowe's plays
  1. Tez No: 671216
  2. Yazar: NERMİN ŞERİF NEMLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İOANA KUÇURADİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
İnsan, öncelikle hayatta kalmak, sonra da mutlu olmak için gücü isteyen bir varlıktır. İnsanın istediği güç hangi türde olursa olsun, kişinin kendisiyle, başka kişilerle, toplumla ya da toplulukların birbirleriyle farklı çatışmalar yaşamalarına neden olmaktadır. Yaşanan çatışmalar, bazen kişilerin ve toplulukların gelişmesine olanak sağlarken, bazen de gerilemeye neden olur. Bu durum, çatışmanın çözülmesinde izlenen yöntemlerin yapıcı ya da yıkıcı olması ile ilişkili görünmektedir. Gücü isteme nedeniyle yaşanan çatışmalar, pek çok yazınsal metnin konusunu oluşturmuştur. Bu çalışmada öncelikle gücün ne olduğu, hangi türlerinin bulunduğu, felsefe tarihinde bu konuda görüş bildiren belli başlı filozofların görüşleri incelenmiştir. Gücü isteme konusunda en etkili görüşler Friedrich Nietzsche'ye ait olduğundan, bu bölümde, Nietzsche'nin konu ile ilgili görüşlerine ayrıntılı yer verilmiştir. Ardından çatışma kavramı incelenmektedir. Felsefe tarihinde çatışma konusuna kısaca yer verilmiş, kişinin kendisiyle, başka kişilerle, toplumla ve toplulukların birbirleriyle yaşadıkları çatışmaların nedenleri, çözülme yöntemleri ve sonuçları sorgulanıp örneklenmiştir. Bir sonraki bölümde gücü istemenin ne tür çatışmalar yaratabileceği, İngiliz edebiyatının en önemli oyun yazarlarından biri olan Christopher Marlowe'un oyunlarında irdelenmiştir. Marlowe'un oyun kişileri, gücü isteyen kahramanlardır ve bu kahramanların kendileriyle, başka kişilerle, toplumla ya da oyunlarda konu edilen toplulukların topluluklarla yaşadıkları çatışmaların temelinde gücü isteme vardır. Çalışma, Marlowe'un oyun kişilerinin gücü isteme nedeniyle yaşadığı çatışmaları saptamayı, nasıl çözüldüklerini ve edebiyat metinlerinin felsefî konuların sorgulanmasında nasıl kullanılabileceğini göstermeyi amaçlamaktadır. Son bölümde, güç, çatışma ve Christopher Marlowe'un oyunlarında gücü istemenin yarattığı çatışmalar ile ilgili yapılan çıkarımlar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One wants the power first in order to survive and then to be happy. No matter what kind of power a person wants, it causes a person to have different conflicts with himself, other people, the society, or this community. Conflicts may allow people and communities to thrive, but also occasionally cause a decline. This is related to the constructive or destructive methods that are followed in solving conflicts. Conflicts caused by the will to power have been the subject of many texts. Firstly, this study examines what power is, what types of power exist, and which philosophers expressed views on this subject in the history of philosophy. Since Friedrich Nietzsche has the most effective views on the will to power, this section deals in detail with Nietzsche's views on the subject. Secondly, examines the concept of conflict. In the history of philosophy, the issue of conflict was briefly given, and the causes, methods, and consequences of conflicts of a person with himself, other people, the society, as well as of communities with each other were questioned. The next chapter examines the conflicts that seeking power might create, based on Christopher Marlowe's plays, who is one of the most influential playwrighters in English literature. Marlowe's play characters are the ones who want power at the heart of their conflicts with their communities, with other people or the society. The study aims to identify and analyse literary texts, and then demonstrate that literary texts can be used to question philosophical issues. The last section summarizes the results obtained in the light of the first three sections.