Süne (Eurygaster integricops)'de yumurta proteini (Vitellogenin) sentezi ile diyapoz arasındaki yapısal ilişki
  1. Tez No: 67126
  2. Yazar: ÖZLEM AVCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. SEMA ERGEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
Bu çalışma, Sünede üreme ve göç uçuşu (diyapoz öncesi ve sonrası) arasında ters yönde çalışan fizyolojik kontrolün açıklanmasına katkıda bulunmak için, üremeye hazır veya diyapozdaki böceklerin yumurtalık yapısını tanımak amacıyla yapılmıştır. Fizyolojik deneyler için sürekli Süne populasyonunu laboratuvarda üretmek zordur. Populasyonu laboratuvarda devamlı üretilebilen Oncopeitus fasciatus, Süneye olan benzerliğinden dolayı model böcek olarak seçilip, bu böceğin yumurtalığı üzerinde de paralel çalışmalar yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre yumurtalıklar, ergin Süne diyapoza girmeden önce gelişmeye başlamıştır. Böceğin, kısa-gün fotoperiyodu (12 aydınlık: 12 saat karanlık), 15±3°C sıcaklık ve besin olmayan koşullarda diyapoza girdiği ve uzun-gün fotoperiyodu (16 aydınlık:8 saat karanlık), 24=2°C sıcaklık ve besin olan koşullar sağlanıncaya kadar diyapozda kaldığı gözlenmiştir. Gerekli koşullar sağlanıp diyapoz kırılınca yumurtalık yapısı gelişerek böcek yumurtlamaya başlamıştır. Uzun-gün fotoperiyodu böceklerinin en karakteristik yapısal Özelliği, besin kordonlarının oluşmasıdır. Kısa-gün fotoperiyodu böceklerinde ise oositin önünü tıkayan epıtel tıkacın oluştuğu, böylece besin kordonlarının oluşmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is done for recognizing the structure of ovary in Eurygaster integriceps, which is ready to reproduction or diapause, in order to approche explaining the control which runs opposite between migrator}' flight (before and after diapause) and reproduction. It is difficult to generate Eurygaster integriceps population in laboratory continiously. Oncopeltus fasciatus, whose population could be generated in laboratory continiously, due to its similarities with Eurygaster integriceps, is chosen as model insect and parallel studies are done on its ovaries. According to the results, in adult Eurygaster integriceps, ovaries begins to grow before insect enters diapause. Insect enters diapause in short-day photoperiod. 15±3°C temperature and food existing conditions, and stays in until it is put into long- day photoperiod, 24±2°C temperature and no food conditions. When diapause is broken by providing necessary conditions, the structure of ovary grows and insect begins to ovulate. The most characteristic structural feature of long-day insects is the nutritive cord formation. However, in short-day insects epiteiial plug formation stuffing the front of the oosite occur, so that nutritive cord formation doesn't take place.