The perceptions of english language instructors on how to give feedback to the writing of intermediate level students in Ankara traditional or innovative?
İngilizce öğretim görevlilerinin Ankara'daki orta seviye öğrencilerin yazılarına nasıl geri bildirim verileceğine ilişkin algıları geleneksel mi yenilikçi mi?
  1. Tez No: 671301
  2. Yazar: SENA TEMZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARANAK ABBASZAD TEHRANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretim elemanlarının cinsiyet, yaş, derece düzeyi, çalıştıkları üniversite türü (özel / devlet), mezun oldukları bölüm ve deneyim değişkenlerine göre yazılı geri dönüt ve alternatif bir yöntem olan akran geri dönütüne olan algılarını incelemektir. Anketlerden elde edilen nicel veriler ile yarı yapılandırılmış görüşmeden elde edilen nitel veriler birleştirilerek karma yöntemli araştırmadan yararlanılmıştır. Bu bağlamda, Ankara'da görev yapan 182 İngilizce (110 kadın ve 72 erkek) öğretim görevlisi çalışmanın ilk bölümüne konu olmuştur. Lee (2003) ve Farooq vd. (2015) tarafından geliştirilen ölçekler üzerinde küçük değişiklikler yapılarak kullanılmış ve 2 açık uçlu soru eklenmiştir. Araştırmanın nicel bölümünde SPSS paket programı farklı veri analiz yöntemleriyle kullanılmıştır: Bağımsız örneklemler t-testi, Tek yönlü ANOVA, Scheffe post-hoc, Pearson Çarpım Momenti korelasyon katsayısı ve tanımlayıcı istatistikler (frekans, yüzde, ortalama, standart sapma). Sonuçlara göre cinsiyet, mezuniyet bölümü, çalıştıkları üniversite türleri ve akran geribildirimi değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Ancak yaş, deneyim ve derece gibi değişkenlerde anlamlı bir ilişki vardır. Ankete katılmış olan 182 öğretim görevlisinden 8'i ile 9 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış bir görüşme gerçekleştirildi. Görüşmelerde frekanslarının kodlanması ve analiz edilmesi çalışmanın nitel kısmında uygulanan yöntemlerdir. Nitel analizin sonuçları, hem akran geribildiriminin hem de öğretmen geribildiriminin değerli olduğunu göstermektedir; yine de akran geribildirimiyle ilgili belirtilen endişeler öğretmen geribildiriminden daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the perceptions of instructors on written feedback and peer feedback as an alternative method with respect to the variables of gender, age, degree level, the type of university they work for(private/state), graduation department, and experience. The mixed-method research design was utilized by combining the quantitative data from the questionnaires and the qualitative data from the semi-structured interview. In this respect,182 English(110 female and 72 males) Language instructors working in Ankara were the subject for the initial part of the study. The scales developed by (Lee,2003) and Farooq et al.(2015) were used by small changes and 2 open-ended questions were added. In the quantitative part of the study, the SPSS package program was used with different data analysis methods: Independent samples t-test, One-way ANOVA, Scheffe post-hoc, Pearson Product Moment correlation coefficient, and descriptive statistics (frequency, percentage, mean, standard deviation). According to the results, there is not a meaningful relationship between the variables of gender, graduation department, types of universities they work for, and peer feedback. However, there is a meaningful relationship in the variables of age, experience, and degree level. A semi-structured interview, including 9 questions, was performed with 8 out of 182 instructors who had already participated in the survey. Coding and analyzing the frequencies of the codes in the interviews were the methods applied for the qualitative part of the study. The results of the qualitative analysis show that both peer feedback and teacher feedback are valued; nevertheless, the stated concerns related to peer feedback are higher than teacher feedback