High school dropout rates in massachusetts: Contributing school factors and effectiveness of a change in school choice mechanism
Massachusetts eyaletinde lise bırakma oranları: Etki eden okullarla ilgili faktörler ve liselere yerleştirme sistemi değişikliğiyle ilişkisi
  1. Tez No: 671324
  2. Yazar: ORHUN AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DAYIOĞLU TAYFUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amerika'daki liselerde okulu bırakma oranlarının yüksek olması güncelliğini korumakta olan kalıcı bir problem olarak görülmektedir. Bireysel nedenlerin yanı sıra, okullarla ilgili faktörler de liseyi bırakma kararında etkili olmaktadır. Liselere yerleştirme mekanizmaları, yani öğrencilerin liselere yerleştirilmelerinde kullanılan algoritmalar da doğru öğrenciyi doğru okula yerleştirmenin öneminden dolayı liseyi bırakma kararında etkili olabilmektedir. Bu bağlamda, bu tezde liseyi bırakma oranlarına etki eden okullarla ilgili faktörler, Massachusetts eyaletinin okul seviyesinde verisi üzerinden çalışılmaktadır ve sonrasında Boston şehrindeki liseler için 2006-2007 öğretim yılında gerçekleşen“Boston Mechanism”uygulamasından“Student Optimal Stable Mechanism”uygulamasına geçişin lise bırakma oranları üzerinde anlamlı bir etkisinin olup olmadığı analiz edilmektedir. Etki eden okullarla ilgili faktörleri anlamak amacıyla, iki model geliştirilmiştir, tek yıllı En Küçük Kareler (EKK) Modeli ve çok yıllı Sabit Etkiler Panel Veri Modeli. Liselere yerleştirme sistemi değişikliğinin etkisini anlamak amacıyla ise, Farkların Farkı metodolojisi kullanılmıştır. Sonuçlar, okula devam oranlarının, diğer okullarla ilgili faktörler ve okula özgü sabit etkiler kontrol edildiğinde dahi, okulu bırakma oranlarını tahmin etmede en etkili değişken olduğunu, güçlü bir negatif ilişkiyle göstermektedir. Diğer okullarla ilgili faktörler ve okula özgü sabit etkiler kontrol edildiğinde, kayıtlı öğrencilerin sosyoekonomik ve ırksal kompozisyonunun tek bir yıla bakıldığında anlamlı olduğu ve okul-zaman etkileri kontrol edildiğinde bırakma oranları üzerinde etkili olmadığı gözlenmiştir. Liselere yerleştirme sistemindeki değişikliğin ise bırakma oranlarını etkilemede istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is viewed that high dropout rates in high school in the US is still a relevant and persistent problem. Apart from the individual reasons, school-related factors also contribute to the decision of dropping out. School choice mechanisms, the algorithms through which students are placed into high schools, might also be relevant for the decision to drop out due to the importance of placing the right students into right schools. To this end, I study the school related factors influencing the dropout rates of schools in Massachusetts through school level data and then I analyze whether the change of school choice mechanism for Boston high schools in school year 2006-2007, from Boston Mechanism to Student Optimal Stable Mechanism, had any significant effect on dropout rates. For the purpose of understanding the underlying school related factors, I develop two models, one single year OLS model and one multi-year fixed effects panel data model. To understand the effect of the school choice mechanism change, I employ a difference-in-differences methodology. Results indicate that, even after controlling for the other school-related variables and school-time fixed effects, attendance rate is the most significant variable in predicting the dropout rates, with a strong negative association. It is observed that socio-economic composition and racial composition of the students are significant when a single year is considered and insignificant when the school and time fixed effects are controlled for. School choice mechanism change, however, is determined to be statistically insignificant in affecting the dropout rates.