Üniversite öğrencilerinde kariyer uyum yeteneklerinin yordayıcıları olarak çocukluk çağı yaşantıları ve öz duyarlık
Childhood experiences and self-compassion as predictors of career adaptabilities in university students
  1. Tez No: 671326
  2. Yazar: NERGİZ CİHANGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIZ ÖZTAN ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı olumlu yaşantıları ve öz duyarlığın kariyer uyum yetenekleri üzerindeki yordayıcı rolünü incelemektir. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 güz döneminde Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde lisans eğitimi alan 407 kadın, 108 erkek olmak üzere toplam 515 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, Savickas ve Porfeli (2012) tarafından geliştirilen, Büyükgöze Kavas (2014) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Kariyer Uyum Yetenekleri Ölçeği”, Narayan (2018) tarafından geliştirilen, Öge ve diğerleri (2020) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Çocukluk Çağı Olumlu Yaşantılar Ölçeği”, Neff (2003b) tarafından geliştirilen, Akın ve diğerleri (2007) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Öz Duyarlık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler IBM SPSS 22.0 paket programında analiz edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, Bağımsız Örneklemler T-testi, ANOVA, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ve Çoklu Doğrusal Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öz duyarlığın kariyer uyum yeteneği ile ilgi, kontrol, merak, güven alt boyutlarının anlamlı bir yordayıcısı olduğu bulunurken, çocukluk çağı olumlu yaşantılarının kariyer uyum yeteneği ile kontrol ve güven alt boyutlarının anlamlı bir yordayıcısı olduğu görülmüştür. Ayrıca araştırmada öğrencilerin kariyer uyum yetenekleri ile ilgi, kontrol, merak, güven alt boyutlarının cinsiyete, sosyoekonomik düzeye, iş deneyimine, üniversiteye giriş sınavı puanı açıklandıktan sonra meslek seçimlerinde değişiklik yapma durumlarına, bölümü isteyerek seçme durumlarına, bölüm değişikliği yapma durumlarına, okudukları bölümün gelecekte çalışmak istedikleri alanla ilgili olma durumlarına, farklı bir bölüm daha okumayı isteme durumlarına, tekrar seçme şansları olsa yine aynı bölümü okumak isteyip istemediklerine göre anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the predictive role of positive childhood experiences and self-compassion on career adaptability among university students. The sample of the study consists of a total of 515 university students, 407 women and 108 men, who have received undergraduate education in various universities in Turkey in the fall term of 2020-2021.“Personal Information Form”created by the researcher, The“Career Adapt-Abilities Scale”developed by Savickas and Porfeli (2012) and adapted into Turkish by Büyükgöze Kavas (2014), the“Benevolent Childhood Experiences Scale”developed by Narayan (2018) and adapted into Turkish by Öge et al. (2020),“Self-Compassion Scale”developed by Neff (2003b) and adapted into Turkish by Akın et al. (2007) was used to collect data. The data in the study were analyzed using IBM SPSS 22.0 package program. Descriptive statistics, Independent Samples T-test, ANOVA, Pearson Product Moment Correlation Coefficient and Multiple Linear Regression analysis were used to analyze the data. As a result of the study, it was found that self-compassion was a significant predictor of career adaptability and concern, control, curiosity, confidence sub-dimensions, while positive childhood experiences were found to be a significant predictor of career adaptability and control and confidence sub-dimensions. In addition, in the study, it was found that there was a significant difference according to gender, socioeconomic status, work experience, change in career choices after the announcement of the university entrance exam score, voluntary selection of the study field, change of the study field, their department's relevance to the field they want to work in the future, whether they want to study in the same field if they have the chance to choose again in career adaptability and concern, control, curiosity, confidence sub-dimensions.