Üniversite öğrencilerinin dijital okuryazarlık düzeylerinin yaşam boyu öğrenme eğilimlerine ve kariyer uyum yeteneklerine etkisi
The effect of digital literacy levels of university students on lifelong learning tendencies and career adaptation abilities
- Tez No: 993410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Okuryazarlığın teknolojik boyutu olan dijital okuryazarlık, eğitimin okul binaları ve belirli yaş aralıklarıyla sınırlı kalmayıp beşikten mezara devam eden bir gelişim süreci olarak tanımlanan yaşam boyu öğrenme paradigmasını besleyen bir unsurdur. Her iki kavram da üniversite öğrencilerinin bireysel ve akademik gelişiminde hayati bir öneme sahiptir. Dijital dünyada bilgiyi etkin bir şekilde yönetebilen ve sürekli öğrenmeyi içselleştiren üniversite öğrencileri, kariyer yolculuklarında karşılaştıkları değişimlere karşı daha dirençli ve adaptasyon kabiliyeti yüksek bir profil sergileyerek, kariyer uyum yeteneklerinin gelişimine de katkı sağlamaktadırlar. Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin dijital okuryazarlık düzeylerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ve kariyer uyum yetenekleri üzerindeki etkisini inceleyerek literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini, Necmettin Erbakan Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Nicel araştırma yönteminin benimsendiği çalışmada veriler;“Dijital Okuryazarlık Ölçeği”,“Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimi Ölçeği”ve“Kariyer Uyum Yetenekleri Ölçeği”kullanılarak anket tekniğiyle 412 öğrenciden toplanmıştır. Toplanan verilerin analizinde SPSS 22 ve AMOS 24 programları kullanılmış ve betimsel istatistiklerin yanı sıra, korelasyon ve regresyon analizlerinden ve fark testlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; öğrencilerin dijital okuryazarlık düzeylerinin, yaşam boyu öğrenme eğilimlerini ve kariyer uyum yeteneklerini pozitif yönde ve anlamlı düzeyde etkilediği görülmektedir. Bu bağlamda bir öğrencinin dijital teknolojileri teknik olarak kullanma becerisi ne kadar gelişirse, değişen koşullara uyum sağlama (kariyer uyumu) ve sürekli yeni bilgiler edinme (yaşam boyu öğrenme) kapasitesi de o oranda artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital literacy, which is the technological dimension of literacy, is an element that feeds December's lifelong learning paradigm, which is defined as a development process that is not limited to school buildings and certain age ranges, but continues from cradle to grave. Both concepts have a vital importance in the individual and academic development of university students. University students who can effectively manage information in the digital world and internalize continuous learning also contribute to the development of career adaptation abilities by displaying a high profile that is more resistant to the changes they face in their career journey and adaptability. This study aims to contribute to the literature by examining the effect of digital literacy levels of university students on lifelong learning tendencies and career adaptation abilities. The sample of the research consists of undergraduate students studying at Necmettin Erbakan University.his study aims to contribute to the literature by examining the effect of digital literacy levels of university students on lifelong learning tendencies and career adaptation abilities. The sample of the research consists of undergraduate students studying at Necmettin Erbakan University. The data were collected from 412 students using the survey technique using the“Digital Literacy Scale”, the“Lifelong Learning Tendency Scale”and the“Career Adaptation Abilities Scale”in the study where the quantitative research method was adopted. In the analysis of the collected data, the SPSS 22 and AMOS 24 programs were used, and in addition to descriptive statistics, correlation and regression analyses, and difference tests were employed. According to the research results; students' digital literacy levels are seen to positively and significantly affect their lifelong learning tendencies and career adaptability skills ccording to the research results; students' digital literacy levels are seen to positively and significantly affect their lifelong learning tendencies and career adaptability skills. In this context, the more developed a student's technical ability to