Tulum peynirinde Staphylococcus aureus yaygınlığı ve antibiyotik direnç profillerinin ve direnç genlerinin belirlenmesi
Prevalence of Staphylococcus aureus in tulum cheese and detection of its antibiotic resistance profiles and resistance genes
  1. Tez No: 671361
  2. Yazar: SÜHEYLA DEMİRSIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Isparta ilinde satışı yapılan tulum peyniri örneklerinde Staphylococcus aureus varlığının tespiti ve bu izolatlarda antibiyotik direnç profillerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Pazar, market ve mandıralardan toplam 75 tulum peyniri örneği toplanmıştır. Muhtemel S. aureus izolasyonunda Baird Parker agar ve mannitol salt agar besiyeri ortamları kullanılmıştır. Baird Parker agar besiyerinde siyah merkezli çevresinde çökelti halkası gözlenen ve mannitol salt agar besiyerinde ise sarı renkli 141 muhtemel S. aureus kolonisi çalışma materyali olarak seçilmiştir. Gram boyama, katalaz testi ve koagülaz testi sonucu izolatların 100 adedinin Gram pozitif kok morfolojisinde, katalaz ve koagülaz pozitif özellik gösterdiği tespit edilmiştir. Bu izolatların S. aureus türü üyesi olup olmadığı S. aureus'da termostabilnükleaz genine (nuc) özgü primer çiftleri kullanılarak polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile araştırılmıştır. PZR denemeleri sonucu 15 izolatta nuc genine özgü 458 bç büyüklüğünde amplikonlar elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında bu 15 izolat S. aureus olarak tanımlanmıştır. S. aureus izolatlarının antibiyotik direnç profilleri 16 ticari antibiyotiğe karşı disk difüzyon yöntemi ile belirlenmiştir. İzolatların en dirençli olduğu antibiyotiğin penisilin G olduğu tespit edilmiştir. İzolatlarda antibiyotik direnç geni varlığı PZR ile araştırılmıştır. 15 adet S. aureus izolatından yalnız 5 adedinde antibiyotik direnç geni varlığı tespit edilmiştir. İzolatlarda en sık rastlanan antibiyotik direnç geninin blaZ olduğu tespit edilmiştir. blaZ geni dışında izolatlarda mecA, msrA ve msrB geni varlığı belirlenmiştir. Araştırma sonucunda tulum peyniri örneklerinde S. aureus varlığına rastlanması tüketici sağlığı açısından endişe uyandırıcıdır. İleride yapılacak çalışma ile söz konusu suşlarda enterotoksin genlerinin varlığının da araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the presence of Staphylococcus aureus in tulum cheese samples sold in Isparta and to determine the antibiotic resistance profiles in these isolates. A total of 75 Tulum cheese samples were collected from markets and dairies. Baird Parker agar and mannitol salt agar medium were used in the isolation of possible S. aureus. 141 presumptive S. aureus colonies were selected as the study material. Gram staining, catalase test and coagulase test revealed that 100 of the isolates showed catalase and coagulase positive features in Gram positive cocci morphology. Whether these isolates are members of S. aureus species or not was investigated by polymerase chain reaction (PCR) using primer pairs specific to thermostable nuclease gene (nuc) in S. aureus. As a result of PCR experiments, nuc gene-specific 458 bp amplicons were obtained in 15 isolates. In the light of the results obtained, these 15 isolates were identified as S. aureus. Antibiotic resistance profiles of S. aureus isolates were determined against 16 commercial antibiotics by disk diffusion method. Penicillin G was found to be the antibiotic to which the isolates were most resistant. The presence of antibiotic resistance gene in isolates was investigated by PCR. Antibiotic resistance genes were detected in only 5 of 15 S. aureus isolates. It was determined that the most common antibiotic resistance gene in isolates was blaZ. Apart from the blaZ gene, the presence of mecA, msrA and msrB genes was determined in isolates. As a result of the research, the presence of S. aureus in Tulum cheese samples causes concern in terms of consumer health. The presence of enterotoxin genes in these strains should also be investigated in future studies.