Preparation of drug loaded nanoparticles and their incorporation into thermosensitive hydrogels as injectable drug delivery systems
İlaç yüklü nanoparçacıkların hazırlanması ve termoduyarlı hidrojeller içerisine hapsedilerek enjekte edilebilir ilaç taşıma sistemlerinin geliştirilmesi
- Tez No: 671365
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Biotechnology, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Önerilen tez kapsamında, vücudun belirli bir bölgesine minimal invaziv bir yolla terapötik özelliği olan maddelerin uygulanmasını sağlayacak bir ilaç taşıma sistemi hazırlanmıştır. Bu amaçla, yumurtalık ameliyatları sonrasında hasar gören dokuya enjekte edilerek içerdiği anti-inflamatuar ilaç etken maddesini kontrollü olarak salabilecek biyomalzeme bazlı bir platform tasarlanmıştır. Bu sistem sayesinde uygulama bölgesinde lokal olarak ilgili etken maddelerin konsantrasyonunu arttırmanın ve zamana bağlı olarak yavaş yavaş ve sürekli etken madde salımı yapabilen bir rezervin oluşturulmasının mümkün olabileceği öngörülmektedir. Ayrıca nanoparçacıklara konjüge edilmesi planlanan hedefleyici molekül sayesinde ilaç etken maddesinin seçici olarak hedeflendirildiği yumurtalık hücrelerinde salınması ve etkisini göstermesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, hapsedilen ilaç moleküllerinin yavaş, kontrollü ve sürekli salımını sağlamak için ilaç yüklü sodyum aljinat bazlı nanoparçacıklar hazırlanacak; uygulama kolaylığı ve biyobozunma hızını yavaşlatması adına ısıya karşı duyarlı bir polimerik hidrojel içine hapsedilmiştir. Kalsiyum klorit ile çapraz bağlanacak ve ilaç taşıma kapasitesi yüksek olacak şekilde hazırlanması planlanan sodyum aljinat bazlı nanoparçacıkların kitosan doğal polimeri ile kaplanarak kararlılığının arttırılması ve fonksiyonelleştirilmesi gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan çapraz bağlı yapı sodyum aljinat-kalsiyum klorit redoks reaksiyonu sonucu elde edilmiştir. Folik asit grubu, kitosan polimeri ile kaplanmış nanoparçacıkların yüzeyine konjüge edilerek yumurtalık hücrelerini hedefleyici özellik sunabilecektir. Nanoparçacıkların hidrofilik çekirdeğine oldukça sık kullanılan ve etki mekanizması iyi bilinen bir anti-inflamatuar ilaç olan kürkümin yüklenmiştir. Hazırlanan ilaç yüklü nanoparçacıklar, ısıya duyarlı polimer pNIPAM zincirleri ile karıştırılarak bu polimer zincirlerinin oluşturacağı hidrojel yapının içine hapsedilmiştir. Böylelikle önerilen bu ilaç taşıma sistemi, hapsedilen ilaç etken maddesinin lokal olarak yavaş ve sürekli salımıyla ve de seçici olarak hedef hücrelerde etki göstermesini sağlayabilecek bir tedavi yöntemi sunabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a drug delivery system that will allow the therapeutic substances to be administered to a specific part of the body in a minimally invasive way was prepared. For this purpose, a biomaterial-based platform has been designed that can release the anti-inflammatory drug active ingredient it contains by injecting it into the damaged tissue after ovarian surgery. Thanks to this system, it is foreseen that it will be possible to increase the concentration of the relevant active substances locally in the application area and to create a reserve that can release active substance slowly and continuously depending on time. In addition, thanks to the targeting molecule planned to be conjugated to nanoparticles, it is aimed to release the drug active substance in the ovarian cells where it is selectively targeted and show its effect. For this purpose, drug-loaded sodium alginate-based nanoparticles were prepared to provide slow, controlled and continuous release of the confined drug molecules. It was encapsulated or embedded in a heat sensitive polymeric hydrogel for ease of application and slowing down the rate of biodegradation. It is aimed to increase the stability and functionalization of sodium alginate-based nanoparticles, which are planned to be cross-linked with calcium chloride and have a high drug carrying capacity, by coating them with chitosan natural polymer. The folic acid group was conjugated to the surface of nanoparticles coated with chitosan polymer to provide targeting properties to ovarian cells. Curcumin, an anti-inflammatory drug with a well-known mechanism of action, was entrapped into the hydrophilic core of the nanoparticles. The prepared drug loaded nanoparticles will be mixed with the heat sensitive polymer pNIPAM chains and will be confined within the hydrogel structure that these polymer chains will form. Thus, this drug delivery system was able to provide a treatment method that allows the entrapped drug active substance to act on target cells selectively and with slow and sustained release locally. Thus, the potential of nanoparticles, which are both biocompatible and biodegradable, loaded with curcumin anti-inflammatory drugs and specifically targeted to ovarian cells, as a drug delivery system were investigated.