Ön çapraz bağ rüptürü olan 50 yaş üzeri hastalarda rekonstrüksiyonun başarısı
Success of anterior cruciate ligament reconstruction at patients over 50 years of age
- Tez No: 671372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UYGAR DAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Spor, Orthopedics and Traumatology, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonunun ileri yaş hastalardaki etkisi literatürde tartışılan bir konudur. İnsanoğlunun beklenen yaşam süresinin uzaması ve 50 yaş üzeri popülasyonun yüksek fonksiyonel beklentileri bu yaş grubundaki ön çapraz bağ yırtığı olan hastaların rekonstrüksiyon ile tedavisinin popülerleşmesine sebep olmaktadır. Çalışmamızın amacı 50 yaş üzeri ön çapraz bağ yırtığı olan hastalarda hamstring tendon grefti ile yapılan tek demet rekonstrüksiyonun başarısını ortaya koymaktır. Bu amaçla Karabük Üniversitesi Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ocak 2016-Şubat 2018 arasında ön çapraz bağ yırtığı nedeniyle hamstring tendon otogrefti kullanılarak tek demet rekonstrüksiyon yapılan 50 yaş üzeri 35 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların operasyon öncesi Tegner aktivite skoru, Lysholm diz skoru, IKDC 2000 skoru ve Short Form-36 sonuçları operasyondan 1 yıl sonra alınan sonuçlar ile karşılaştırıldı. Elde edilen veriler SPSS sürüm 20.0 programında analiz edildi. Hastaların operasyon öncesi ve operasyon sonrası sonuçlarının karşılaştırılmasında istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler göze çarptı. Hastaların diz fonksiyonel skorları iyileşmiş, fiziksel aktivite düzeyleri yaralanma öncesi seviyeye ulaşmış ve yaralanmanın sebep olduğu aktivite düzeylerindeki düşüşün ortadan kalkması ile psikolojik olarak kendilerini daha enerjik ve sağlıklı hissettikleri ortaya çıkmıştır. Çalışmamızın ortaya çıkarttığı sonuçlar 50 yaş üzeri hastalarda ön çapraz bağ yırtığı nedeni ile hamstring tendon otogrefti kullanılarak yapılan tek demet rekonstrüksiyonun başarılı bir tedavi seçeneği olduğunu göstermiştir. Anahtar sözcükler; ileri yaş, ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu, tek demet
Özet (Çeviri)
Anterior cruciate ligament reconstruction at older patients is a discussion topic at literature. With life expectancy getting higher and population over age of 50 expecting high functional outcomes, anterior cruciate ligament recontruction became more popular. Goal of our study is to show the success of anterior cruciate ligament reconstruction using single bundle hamstring tendon autograft at patients over age of 50. With this goal in mind at Karabuk University Karabuk Education and Research Hospital we studied 35 patients who were over the age of 50 and undergone anterior cruciate ligament recontsruction using hamstring tendon autograft. We asked our patients to fill out Tegner activity scale, Lysholm functinal knee score, IKDC 2000 and Short Form-36 questionnaires before the operation. We asked our patients to fill out the same questionnaires 1 year after surgery and compared results. We processed this data at SPSS version 20.0. We have seen statistically significant improvement at our data comparison. Our patients functional knee scores got better. 1 year after surgery, they managed to reach their activity level before trauma. With sudden loss of activity level caused by trauma diminishing, they felt more energetic and psychologically more healthy. Our study showed that single bundle anterior cruciate ligament reconstruction using hamstring tendon autograft at patients over age of 50 is a successful treatment option. Keywords; older patient, anterior cruciate ligament reconstruction, single bundle