Tibial eğimin ön çapraz bağ rekonstrüksiyonlu hastalarda öne çekmece testine etkisi
  1. Tez No: 704231
  2. Yazar: MUHAMMET KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BOMBACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu yapılan hastalarda tibial eğim başta olmak üzere greft laksitesi üzerinde etki edebilecek faktörleri değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Haydarpaşa Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde 2017-2019 tarihleri arasında ön çapraz bağ (ÖÇB) rüptürü nedeni ile artroskopik ÖÇB rekonstrüksiyonu yapılan, düzenli olarak kontrollerine gelen 70 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların tamamı aynı cerrahi ekip tarafından ameliyat edildi. Hastaların 61'i erkek, 9'u kadındı. Olguların yaş ortalaması 29,43±8,18 (aralık; 15-50) idi. Olguların takip süreleri 12 ile 48 ay arasında değişmekte olup, ortalaması 26,63±9,86 idi. Bir yıldan az 4 yıldan fazla takip süresi olan, primer ÖÇB rüptürü ve meniskopati dışında ek patolojisi olan, total menisektomili veya menisküs kök yırtığı olan, 15 yaşından küçük ve 50 yaşından büyük olan, karşı dizi sağlam olmayan ve ameliyatlı dizinden daha önce başka operasyon geçiren, hamstring grefti dışında bir greftle yapılan, tek demet rekonstrüksiyonu yapılan, diz ekleminde dejeneratif osteoartrit veya başka bir hastalığa bağlı sekeli olan, fizik tedavi ve rehabilitasyon haricinde kendisine uygulanan rehabilitasyon sürecine uymayan ve genel ligament laksitesi olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastalar postoperatif takiplerinde KT-2000 artrometre cihazı ile yapılan muayene sonuçlarına göre sınıflandırılarak incelendi. Bulgular: Sağ ve sol diz arasındaki KT-2000 fark değerleri ile medial tibial eğim değerleri arasında pozitif yönlü %55,5 düzeyinde, lateral tibial eğim değerleri arasında ise yine pozitif yönlü %57,1 düzeyinde ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmaktadır (p:0.000; p3mm olarak iki grup halinde değerlendirildiğinde ise KT-2000 fark değerleri 3 ve altında olanların medial ve lateral tibial eğimleri, 3'ün üzerinde olan gruptan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur (p:0.000; p0.05). KT-2000 grupları arasında yaş, cinsiyet, ameliyat edilen taraf dağılımı, VKİ, ameliyata kadar geçen süre, FTR yapılma süresi ve oranı, preop ve postop Lysholm ve IKDC değerleri, notch kondil indeksi, kalkaneal pitch açısı, takip süreleri, sporla ilgi düzeyi açısından anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Hastaların postop IKDC ve Lysholm skorları preop sonuçlara göre anlamlı düzeyde artış göstermiştir. Sonuç: Medial ve lateral tibial eğimin yüksek olması ÖÇB rekostrüksiyonlu hastalarda greft laksitesini anlamlı düzeyde artırmaktadır. Notch kondil indeksi ve kalkaneal pitch açısı ile greft laksitesi arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Ayrıca medial tibial eğim değeri lateral tibial eğim değerinden daha düşük bulunmuş ve hastaların fonksiyonel skorları ameliyat sonrası anlamı düzeyde yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, factors that may effect graft laxity, especially tibial slope, were investigated in patients who underwent anterior cruciate ligament reconstruction. Material and Method: Seventy patients who underwent arthroscopic anterior cruciate ligament (ACL) reconstruction due to ACL rupture between 2017-2019 at the Department of Orthopedics and Traumatology of Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital, University of Healt Sciences and who followed up in regular basis were retrospectively analyzed. All patients were operated by the same surgical team. 61 of the patients were male and 9 were female. The mean age was 29,43 ± 8,18 (range; 15-50). The follow-up period of the cases ranged from 12 to 48 months, with a mean of 26,63±9,86. The cases who have less than one year or more than four year follow-up period, who have additional pathology other than meniscopaty, who have total meniscectomy or meniscal root tear, who are less than 15 years old or older than 50 years, who are their opposite knee is not intact and have undergone another operation before their operated knee, who operated by using a different graft from the hamstring graft, who have undergone single bundle reconstruction, who have degenerative osteoarthritis or other disease residue in the knee joint, who haven't comply with the rehabilitation process applied to them and who have general ligament laxity were not included in the study. Patients were classified and examined according to examination results performed with the KT-2000 arthrometer device in the postoperative follow-up period. Results: There is positive correlation between the KT-2000 difference values between right and left knee and the medial tibial slope values at the level of 55,5%, and the lateral tibial slope values at the level of 57,1% with a positive direction (p:0.000; p3mm according to the difference in the KT-2000 measurement value, the medial and lateral tibial slopes of the KT-2000 difference values of 3 and below were found to be statistically significantly lower than the group with more than 3 (p:0.000; p>0.05). The measured medialtibial slope values were found to be significantly lower than the lateral tibial slope values (p:0.000; p>0.05). Among the KT-2000 groups in terms of age, gender, operated side, BMI, time to surgery, duration and rate of physical therapy and rehabilitation, pre-op and post-op Lysholm and IKDC values, notch width index, calcaneal pitch angle, follow-up times, level of interest in sports there is no significant diference. The post-op IKDC and Lysholm scores of the patients increased significantly compared to preoperative results. Conclusion: High medial and lateral tibial slope significantly increases graft laxity in patients with ACL reconstruction. There was no significant correlation between notch width index and calcaneal pitch angle with graft laxity. In addition, the medial tibial slope value was found to be lower than the lateral tibial slope value and the functional scores of the patients increased significantly after surgery.