Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu geçiren hastalarda greft rerüptürü ile tibial morfoloji ve tibial translasyon ilişkisininMRG ile değerlendirilmesi
MRI assessment of the relationship between graft re-rupture, tibial morphology and tibial translation in patients undergoing anterior cruciate ligament reconstruction
- Tez No: 930311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA DURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Bu çalışmadaki amacımız, greft rüptürü olan hastaların tibial morfolojisini ve tibianın anterior translasyonunu değerlendirerek greft rüptürü üzerine etkisini belirlemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız ÖÇB grefti sağlam olan 112 hasta ve ÖÇB grefti tam kat rüptür olan 112 hasta olmak üzere 224 hasta dahil edildi. Sagittal MRG kesitlerden medial ve lateral posterior tibial eğim açısı (MPTEA-LPTEA), medial tibial plato derinliği (MTD) ölçümleri yapıldı. Aksiyal MRG üzerinden, medial ve lateral anterior tibial translasyon (MATT- LATT) ve tuberositas tibia- trochlear groove mesafesi (TT-TG) ölçümleri yapıldı. İki grup arasındaki ölçümler istatistiksel testler ile karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmamızda 187 erkek (%84,5) ve 37 kadın (%16,5) hasta bulunmakta olup 132 sağ (%59) ve 92 sol (%41) diz incelendi. İki grup arasında yaş, cinsiyet ve sağ/sol diz dağılımı açısından istatistiksel anlamlı farklılık bulunmadı (p>.05). Greftte rüptür olan grupta MPTEA, LPTEA ortalamaları grefti sağlam olan gruba göre istatistiksel olarak anlamlı ve yüksekti (p.05). Tüm ölçümler için sınıf içi korelasyon katsayısı 0.90 ve üzerinde olarak elde edilmiş olup yapılan ölçümlerin güvenirliği yüksek bulundu. SONUÇ: Tibianın posteriora artmış olan eğimi greft rüptür için risk faktörüdür. LPTEA' nın ≥4,6°, MPTEA ≥ 3,65° olması durumunda greft rüptür olasılığı yaklaşık iki kat artmaktadır.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study was to evaluate the tibial morphology and anterior translation of the tibia in patients with graft rupture and to determine its effect on graft rupture. MATERIALS AND METHODS: A total of 224 patients, including 112 patients with an intact ACL graft and 112 patients with a complete rupture of the ACL graft, were included in the study. Medial and lateral posterior tibial slope angles (MPTEA- LPTEA) and medial tibial plateau depth (MTD) were measured from sagittal MRI images. Medial and lateral anterior tibial translation (MATT-LATT) and tuberositas tibia-trochlear groove distance (TT-TG) were measured on axial MRI images. The measurements between the two groups were compared using statistical tests. RESULTS: The study included 187 male (84.5%) and 37 female (16.5%) patients. A total of 132 right (59%) and 92 left (41%) knees were analyzed. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of age, gender and right/left knee distribution (p>.05). The mean MPTEA and LPTEA values in the graft rupture group were statistically significantly higher than in the intact graft group (p .05). The intraclass correlation coefficient for all measurements was 0.90 and above, indicating high reliability. CONCLUCION: Increased posterior slope of the tibia is a risk factor for graft rupture. If the LPTEA is ≥ 4,6° and MPTEA ≥ 3,65°, the probability of graft rupture increases almost twofold.