Diyabetik hastalarda HBA1C düzeyinin postoperatif deliryum insidansı ile ilişkisinin retrospektif analizi
Retrospective Analysis of the Relationship between HbA1c Level andPostoperative Delirium Incidence in Diabetic Patients
  1. Tez No: 671417
  2. Yazar: MAHİR BAHÇECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSEL GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı HbA1c düzeyleri ile Postoperatif deliryum insidansı arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Gereç ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde ameliyat olan, 20 yaş üzeri diyabet tanısı olan ve preoperatif Hba1c değeri çalışılmış hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalara deliryumu değerlendirmek amacıyla DRS-R-98 skalası uygulanmıştır. Hastaların yaşı, cinsiyeti, boyu ve kilosu kaydedildi. Alkol kullanımı, sigara kullanımı, ilaç kullanım öyküsü ve ek hastalık bilgisi, geçirilen cerrahinin tipi, ameliyat ve anestezi süreleri kaydedildi. Bulgular: Toplam 80 hastanın verileri değerlendirildi. Hastaların %58,8'i kadın cinsiyette ve ortalama yaş 58 yıl olarak saptandı. Yaş ve cinsiyet ile deliryum gelişme riski arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0,05). Hastaların ortalama ameliyat süresi 125 dakika olup; ameliyat süreleri arttıkça DRS-R-98 skorlarının arttığı tespit edildi. Grade 4 cerrahi geçiren hastaların DRS-R-98 skorları diğer gruplara göre yüksek olup istatistiksel açıdan anlamlı bulunmadı (p>0,05). Alkol ve sigara kullanımı ile deliryum arasında bir ilişki saptanmadı (p>0,05). HbA1c değeri deliryum gelişen hastalarda %9,0±2,2 olarak bulunmuş olup, deliryum gelişmeyen gruba göre (%6,6±anlamlı olarak yüksekti. HbA1c düzeylerinde artış olması durumunda istatistiksel olarak DRS-R-98 skorlarının da anlamlı olarak arttığı bulundu. Sonuç: Çalışma sonucunda HbA1c ile DRS-R-98 skorları arasında anlamlı bir ilişki saptandı. HbA1c düzeyi yüksek olan Diabetes Mellitus hastalarının postoperatif deliryum yaşama riskleri artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to analyze the relationship between HbA1c levels and the incidence of postoperative delirium. Material and Method: Patients who underwent surgery at Çukurova University Medical Faculty Hospital, were diagnosed with diabetes over the age of 20, and whose preoperative Hba1c values were studied were included in the study.DRS-R-98 scale was applied to the patients to evaluate delirium. Age, gender, height and weight of the patients were recorded. Alcohol use, smoking, drug use history and additional disease information, type of surgery, duration of surgery and anesthesia were recorded. Results: In total, the data of 80 patients were evaluated. 58.8% of the patients were female and the average age was 58 years. There was no significant relationship between age and gender and the risk of developing delirium (p>0.05). The average operation time of the patients was 125 minutes; DRS-R-98 scores were found to increase as the duration of surgery increased. The DRS-R-98 scores of the patients who had grade 4 surgery, were higher than the other groups and were not statistically significant (p>0.05). No correlation was found between alcohol and cigarette use and delirium (p>0.05). The HbA1c value was found to be 9.0±2.2% in patients with delirium, and it was 6.6%± significantly higher than the group without delirium. When there is an increase in HbA1c levels, statistically, DRS-R-98 scores were also found to increase significantly. Conclusion: As a result of the study, a significant relationship was found between HbA1c and DRS-R-98 scores. Diabetes Mellitus patients with high HbA1c levels are at increased risk of experiencing postoperative delirium.