İzmir metropolitan alanının heyelan hassasiyet haritalaması
Landslide susceptibility mapping of the Izmir metropolitan area
- Tez No: 671448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM KINCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada İzmir şehri yerleşim alanı ve yakın çevresinin birleştirme metodu kullanılarak heyelan duyarlılık haritasının hazırlanması amaçlanmıştır. Yapılan çalışmada heyelanı etkileyici faktörler olarak eğim, yamaç yönelimi, litoloji, yükseklik, eğrisellik, akarsu güç indeksi, süreksizlik yoğunluğu, arazi kullanımı ve akarsulara uzaklık parametreleri seçilmiş ve bu faktörler kullanılarak mantıksal regresyon, analitik hiyerarşi süreci, frekans oranı ve entropi indeksi yöntemleri kullanılarak heyelan duyarlılık haritaları hazırlamış ve daha sonrasında bu yöntemler arasında birleştirme metodu kullanılmıştır. Son olarak birleştirme metodu ve diğer yöntemler kullanılarak hazırlanan heyelan duyarlılık haritaları birbirleri ile kıyaslanmıştır. Kıyaslama için oluşturulan heyelan duyarlılık haritaları heyelan envanteri ile karşılaştırılmış, yüksek ve oldukça yüksek derecede heyelana duyarlı alanların hangi oranda heyelan envanteri ile eşleştiği belirlenmiştir. Bu kıyaslamaya göre en yüksek verimlilikle çalışan yöntemlerin yüksekten düşüğe doğru olmak üzere sırasıyla birleştirme metodu, entropi indeksi, frekans oranı, analitik hiyerarşi süreci ve mantıksal regresyon yöntemi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to produce landslide susceptibility map using the combined method in the İzmir city settlement area and its surroundings. In the study, slope angle, slope aspect, lithology, elevation, curvature, stream power index, discontinuity of density, land use and distance from stream parameters were selected as factors of affecting the landslide and using these factors, logical regression, analytical hierarchy process, frequency ratio and index of entropy methods were used for producing landslide susceptibility map. After produced those susceptibility map, combined method was used among these methods. Finally, the landslide susceptibility maps produced using the combined method and other methods were compared with each other. For comparison, the landslide susceptibility maps and the landslide inventory were compared and it has been determined to what extent areas that are high and extremely high susceptible of landslides match the landslide inventory. According to this comparison, it was determined that the method working with the highest to lowest efficiency are combined method, index of entropy, frequency ratio, analytical hierarchy process and logical regression method, respectively.