Replikasyon yöntemi ile SiC-bentonit esaslı seramik köpük filtre üretimi
Production of SiC filters for metal casting via replica method
- Tez No: 671457
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BUĞDAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Chemical Engineering, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya ve Süreç Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, döküm işleminde kullanılmak üzere silisyum karbür filtrelerin replikasyon yöntemi ile üretim parametreleri incelenmiştir. Farklı gözenekliliklere sahip poliüretan süngerler değişik oranlarda su, bentonit, arap zamkı ve silisyum karbür ile kaplanmış ve ardından piroliz ve sinterlemeye tabi tutulmuştur. Numunelerin karakterizasyonu ağırlık kaybı, sıkıştırma testi, Arşimet ölçeği ve SEM yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. Deney sonuçlarına göre en yüksek ağırlık kaybı 30 ppi poliüretan sünger içerisine 30 mL su ilave edilerek %46 ile elde edilmiştir. Sinterleme deneylerine göre en yüksek dayanım 1450 ºC'de yapılan deneyde 472 KPa değeri ile elde edilmiştir. Aynı numunede, 3.101 g / cm3 yoğunluk ve %1.24 gözeneklilik değeri ile optimum sonuç gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, production parameters of SiC filters with the replication method were investigated for use in the casting process. Polyurethane sponges with different porosities were covered with varying proportions of water, bentonite, gum arabic and SiC, and then subjected to pyrolysis and sintering. Characterization of the samples was carried out by weight loss, compression test, Archimedes scale and SEM methods. According to the results of the experiment, the highest weight loss was achieved as 46% by adding 30mL of water in a 30 ppi polyurethane sponge. The highest strength in sintering experiments was obtained with the value of 472 KPa in the experiment carried out at 1450ºC. The same sample gave the optimum result with a density of 3.101g/cm 3 and a porosity value of % 1.24.