A Visual object oriented interface for the design and implementation of relational database applications
İlişkisel veritabanı uygulamalarının dizaynı ve gerçekleştirilmesi için görsel nesne tabanlı ara yüz
- Tez No: 67148
- Danışmanlar: PROF. DR. KILIÇARSLAN AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Özet Günümüz programlama dilleri ve veritabanı işletim sistemleri Nesne-Tabanlı yapılara doğru yönelmektedir. Nesne-Tabanlı uygulamalar, tekrar kullanılabilir, genişleyebilir, sağlam ve güvenilir data yapılarının oluşumunu amaçlarken; görsel diller de uygulama geliştirme ortamlarının hem kullanıcı hem de geliştiriciler açısından esnek bir hale getirilmesini hedefliyor. Günümüz modern veritabanı ön-yüz araçları hem ilişkisel ve hem de iddialı bir şekilde gelmekte olan nesneye dayalı veritabanlarını desteklemelidir. OBOCAT ( Nesne-Tabanlı Case Aracı) projesi, veritabanları için bir ön yüz ve uç kullanıcılar için bir geliştirme ortamı olarak tasarlanmıştır. Bu aracın başlıca üç özelliği :. Nesne-Tabanlı bir ön yüz aracılığı ile veritabanı uygulamaları geliştirmek.. Görsel (Windows) tabanlı form, rapor, sorgulama benzeri yazılım ürünlerinin oluşturulmasını sağlamak.. Görsel bir ortam sayesinde, ilişkisel veritabanı uygulama geliştirme çeviriminin detaylarını kullanıcıdan saklamak. Nesneye dayalı bir veritabanı case aracı üzerine yapılacak çalışma, karmaşık nesne tanımları, sınıf yapısı, nesne-tabanlı tasarım, nesne-tabanlı görsel programlama dili teorisi ve nesne-tabanlı veritabanı yönetim sistemleri bilgisini içermelidir. Böyle bir sistem aynı zamanda karmaşık nesnelerin ve dahili yapıların ( form, rapor, sorgulama ) üzerinde oluşacağı bir meta-veritabanını desteklemelidir. Bu yapı ilişkisel veritabanı uygulamalarının geliştirilmesinde, entegrasyon ve tutarlılık denetimlerinde temel teşkil eder. IV
Özet (Çeviri)
Abstract Today's programming languages and database management systems tend to have an object-oriented structure. 00 approaches enable developing reusable, extensible, well- structured and reliable software systems, while visual languages make user interfaces convenient for both designers and users of computer systems. Modern database front-end tools must both consider the 00 databases that have a grooving popularity, challenging future and the relational databases which are commonly available in the market. OBOCAT (Object-Oriented Case Tool) project is aimed to design a tool, that will be a suitable interface for databases. Main functions of this case tool :. supporting the design of database applications through an object-oriented visual interface.. enabling automatic generation of related windows based software systems like forms, reports, visual queries.. abstracting the details of relational database development cycle by providing the visual and OO interfaces. The object oriented case environment should include the concepts of object classes with structured properties, complex object views definable through an object-oriented visual database language. The system should keep a meta-database and repository that will contain interior descriptions of object views. The meta database will be used for consistency checks and for the generation of relational database applications ( default relations, forms, complex object views, reports and queries). Ill