Piyanonun bir eşlik çalgısı olarak müzik eğitimi ile piyano eğitiminde kullanımına ilişkin bir metod antoloji çalışması
- Tez No: 67149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KAMANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
152 ÖZET Bu araştırma başlangıç seviyesinde, geleneksel ezgilerimizi, şarkılarımızı, tekerlemelerimizi kullanarak hazırlanmış, piyano eşlikli bir metot-antoloji çalışmasıdır. Araştırma yapılırken tarihsel, betimsel, deneysel yöntem ve anket teknikleri kullanılmış, sınırlamalar sayesinde yapılacak olan metot-antoloji çalışmasının kapsamı belirlenmiştir. Bu araştırmayı hazırlarken piyano metodları incelenmiş, piyano dersinin genel ve özel hedefleri belirlenmiş, belirlenen bu hedefler doğrultusunda ülkemizde bulunan şarkı kitapları taranmış, kullanılabilen uygun şarkılar sistematik bir sırayla dizilmiş gereken yerlerde araştırmacı tarafından eserler üretilmiş, öğretmen eşlikleri yazılmış ve dört el haline getirilmiştir. Ayrıca metot-antoloji çalışması 15 denek öğrenci üzerinde denenmiş ve belirlenen hedeflerin olumlu sonuçlan gözlemlenmiştir. Sonuç olarak; piyano başlangıç öğrencileri ve müzik öğretmenleri için okul şarkılarından oluşan eşlikli bir metot-antoloji çalışmasının nasıl yapılabileceği sorusuna cevap verilmiş ve bu çalışmanın uygulanabilirliği öğrenciler üzerinde gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research is a methodological- anthological study prepared by means of traditional tunes, songs and tongue- twisters supported by the piano. While the research was carried out historical, narrative methods and question naire techniques were used, and the scope of the methodology- anthology study was determined through set-parameters. While uhs research was carried out piano methods were analysed, general and specific objectives of piano training were determined, and based on these objectives the song books published in our country were studied, songs which could be made use of were sorted out systematically, and when necessary pieces were composed and written, partitions for the teachers were written and eventually four hands were created. Besides, methodologicy-anthology study was tried on IS subjects and positive accounts of the objectives were observed. To sum up, the question how a methodology- anthology study which consists of elementary piano students and music teachers was answered and the practicality of this study was tested and observed on students.