Sınıf öğretmenlerinin COVID-19 pandemisi ile gelişen uzaktan öğretim süreci ile ilgili hazırbulunuşlukları tecrübeleri ve görüşleri
Classroom teachers' readness, experiences and perceptions of their distance education emerged with the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 671495
  2. Yazar: ASLİHAN BARAN
  3. Danışmanlar: DR. OLGUN SADIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez Covid-19 pandemisi ile gelişen uzaktan öğretim süreci ile ilgili ilköğretim sınıf öğretmenlerinin hazırbulunuşluklarını, tecrübelerini ve görüşlerini kapsamaktadır. Araştırma zincir okullardan birine ait bir kampüste gerçekleşmiştir. Araştırma kapsamında 10 sınıf öğretmeninden bilgiler toplanılmıştır. Bilgi toplama 3 aşamada gerçekleşmiştir. Tüm veriler yarı yapılandırılmış görüşme formları ve gözlem formu ile toplanmıştır. Veriler Nvivo uygulaması kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre katılımcıların belli bir teknolojik hazırbulunuşluklarının bulunduğu fakat öncesinde bir uzaktan eğitim deneyimlerinin bulunmadığı ortaya çıkmıştır. Katılımcıların alan yeterliliklerine bakıldığında çoğu katılımcı kendini alanında yeterli görmekte ve bunu sürekli güncel kalmakla bağdaştırmaktadır. Katılımcılar öğrencilerinin yaş gruplarının küçük olması sebebiyle uzaktan öğretimde yaşanan birtakım zorluklarda veli desteği alarak üstesinden gelindiğini bildirmiştir. Araştırmada ölçme değerlendirme sorunlarına da vurgu yapılmıştır. Katılımcılar uzaktan öğretimde ölçme değerlendirmeyi güvenilir bulmamakla birlikte bu sürecin iyileştirilmesi için öneriler sunmuştur. Ayrıca bu çalışma acil uzaktan öğretime geçecek kişiler ve kurumlar için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis covers the readiness, experiences and opinions of primary school classrom teachers regarding the distance instruction process developed with the Covid-19 pandemic. The research took place on a campus belonging to one of the chain schools. Within the scope of the research, information was collected from 10 classroom teachers. Information collection took place in 3 stages. Semi-structured interview forms and observation forms were used to learn about the readiness, observations and perceptions of the participants. All data were analyzed through the Nvivo application. According to the results of the research, it was revealed that the participants had a certain technological readiness but did not have any prior distance education experience. Considering the field competencies of the participants, most of the participants see themselves as competent in their field and associate this with being constantly updated. Participants reported that due to the small age groups of the students, some difficulties experienced in distance education were overcome by receiving parent support. Measurement and evaluation problems were also emphasized in the study. Although the participants did not find measurement and evaluation in distance education reliable, they offered suggestions for improving this process. In addition, this study offers suggestions for individuals and institutions that will switch to emergency distance education.