Sınıf öğretmenlerinin uzaktan eğitimle okuma yazma öğretiminde karşılaştıkları sorunlara ilişkin görüşleri
The opinions of primary school teachers about the problems faced with teaching literacy through online education
  1. Tez No: 707891
  2. Yazar: ÖMER KARANFİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN MERTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı değişen toplum yapısı ve 21. yüzyılın getirdiği gerekliliklerin, Covid-19 Pandemisi ve eğitimde yapılan zorunlu değişimler, gelişen teknolojik imkânların eğitim alanında da yansımaları sonucu uzaktan eğitim yoluyla sınıf öğretmenlerinin okuma yazma öğretiminde karşılaştıkları sorunları belirlemektir. Araştırmanın örneklemini kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle belirlenmiş olup Kahramanmaraş ilinde bulunan ilkokullarda çalışan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırma nitel araştırma yönteminin durum çalışması deseniyle gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma ve durum çalışması deseni derinlemesine bilgi edinmek için kullanılabilecek en uygun yöntemlerden biridir. Telefon görüşmesi ve ses kaydı yoluyla yapılmış olan görüşmeler araştırmacı tarafından hazırlanmış olan yarı yapılandırılmış görüşme formuyla toplanmıştır. Veri analizi için nitel araştırmalarda kullanılan içerik analizi yöntemi ile elde edilen veriler kategoriler halinde incelenerek araştırma verileriyle elde edilen bulguların anlaşılmasının kolaylaşması hedeflenmiştir. Araştırmanın uzaktan eğitimle okuma yazma öğretimi konusunda yaşanan sorunların belirlenmesi ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin geliştirilmesi yönünden alana ışık tutacak bir araştırma olması yönüyle alan yazını için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the problems faced by primary school teachers in teaching literacy through online education as a result of the changing social structure and the requirements of the 21st century, the Covid-19 Pandemic and the compulsory changes in education and the reflections of the developing technological opportunities in the field of education. The sample of the study consist of primary school teachers working at primary schools in the province: Kahramanmaraş, which was determined by the easy accessible sampling method. The research was conducted with the case study pattern of the qualitative reasearch method. Qualitative research in combination with case study design is one of the methods that can be used to gain in-depth information. Interviews done through the telephone and with audio recording were made with a semi-structured interview form prepared by the researcher. For data analysis, the data obtained by content analysis, which is the most used in qualitative research, was examined in categories, and it was aimed to facilitate the understanding of the findings obtained with the research data. This research is important for the field literature as it is a research that will shed light on the problems experienced in teaching literacy through online education and the developments of the solutions for these problems.