Ölçü transformatörlerinin dinamik davranışının incelenmesi
Instrument transformer examined under dynamic behaviour
- Tez No: 67151
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Özet Elektrik enerjisinin; üretim merkezlerinden, tüketim yerlerine kadar taşınması ve dağıtımı, yüksek gerilim kademeleme işlemi ile yapılmaktadır. Bunun için kurulan üretim ve tüketim merkezlerindeki elektrik tesislerinde; ölçü aletleri, koruma, kumanda, ayar ve kontrol cihazları yüksek gerilim ve büyük akım değerlerinde devreye ölçü transformatörleri ile bağlanmaktadır. Bu çalışmada; akün ve gerilim transformatörlerinin yapısı,eşdeğer devresi ve fazör diyagramları verilerek, magnetik nüve incelenmesi yapıldı. Nüve tipinin nasıl ve nüve malzemesinin hangi magnetik malzemeden olması gerektiği ortaya kondu. Aynca akım ve gerilim transfomratörlerinin ölçme hataları, magnetik nüveye olan etkileri ve akım ve gerilim transfonnatörünün geçici rejim durumu incelendi.
Özet (Çeviri)
-n- ABSTRACT The distribution and transmission of electrical energy from generation centers up to consumption areas has been done by staging. In electrical installations which take place in generation and consumption centers established for this aim measurement devices and protection, control, adjustment tools have been connected to the circuit in high voltage and current values by instrument transformers. In this study, by considering structure of current and voltage transformers, equivalent circuit and vector diagrams of them, magnetic cores have been examined. Necessities have been introduced on the subject how to select core type and which material has to be selected. In addition, measurement faults of voltage and current transformers, the effect of the faults to those transformers and transient analysis of current and voltage transformers have been done.