İlkokul kodlama eğitiminde dijital hikayenin öğrencilerin blok temelli kodlama başarılarına, kodlama eğitimine yönelik tutumlarına ve etkinlik algılarına etkisi
The effects of digital storytelling on primary school students' block-based coding success, attitudes for coding and perception of activities
- Tez No: 671522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul kodlama eğitiminde dijital hikayenin öğrencilerin blok temelli kodlama başarılarına, kodlama eğitimine yönelik tutumlarına ve etkinlik algılarına etkisini incelemektedir. Araştırma İstanbul ili içerisinde bir özel okulda öğrenim gören 32 dördüncü sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. Öntest - sontest kontrol gruplu deney modeline göre hazırlanan araştırmada yedi ders saatinden oluşan bir program yapılmıştır. Deney grubu öğrencileri dijital hikayeleştirilmiş ön etkinliklerle temel kodlama kavramlarını öğrenirken, kontrol grubunda video destekli bir eğitim süreci planlanmıştır. Her eğitim sonrasında öğrencilere Code.org platformu üzerinden aynı uygulamalar yaptırılmış ve ilerleme seviyeleri kaydedilmiştir. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Blok Temelli Kodlama Başarı Testi”,“Kodlama Eğitimine Yönelik Tutum Ölçeği (KEYTÖ)”ve“Code.org Öğrenci İlerleme Paneli”kullanılmıştır. Ayrıca deney grubunda yapılan dijital hikayeleştirilmiş ön etkinlere yönelik öğrenci algılarını tespit etmek için“Etkinlik Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde Shapiro-Wilk, bağımlı örneklem t-testi, bağımsız örneklem t-testi, Wilcoxon işaretli sıralar testi ve Code.org öğretmen paneli kullanılmıştır. Araştırma sonucunda grup içi karşılaştırmalarda özellikle olumlu tutumlar geliştirmeye yönelik deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunurken, gruplararası karşılaştırmalarda uygulanan etkinliklerin başarı ve olumlu tutumları arttırmada benzer bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Code.org öğretmen paneli üzerinden öğrencilerin ilerleme seviyeleri incelendiğinde her iki grupta bulunan öğrencilerin yakın oranda etkinlik tamamladığı gözlemlenmiştir. Deney grubunun etkinlik algısı ölçeğinden aldıkları öntest-sontest puanları karşılaştırıldığında ise deney grubunda uygulanan dijital hikayeleştirilmiş ön etkinliklerin, öğrencilerin etkinlik algılarını olumlu yönde geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Uygulama içeriğinin anlaşılır ve kalıcı olmasını sağlama, derse katılımı arttırıcı bir etki de bulunma, eğlenceli ve merak uyandırıcı bir öğrenme ortamı oluşturma, gerçek yaşamla ilişki kurma gibi durumların önemsendiği veya öğretim amacının belirlenen kazanımları tamamen öğretmek olmadığı durumlarda dijital hikaye yönteminin kodlama çalışmalarında kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the effects of digital storytelling on primary school students' block-based coding success, attitudes for coding and perception of activities. The referred study has been conducted in a fourth grade class of 32 students in a private school located in İstanbul. The research is prepared based on pre-test, post-test experimental control group method and conducted a program which consists of 7 hour classes. Experimental group studies based on digital story based coding concepts while control group studies based on video supported education plan. Each student completed same exercises on Code.org platform and their results of evulation was recorded accordingly.“Personel Information Form”,“Block Based Coding Achievement Test”,“Attitude Scale for Coding Education”and“Code.org Student Progress Panel”tools are used to collect and record data. Besides,“Activity Perception Scale”tool is used to qualify the perception of students in experiment group for digital story based activities. Shapiro-Wilk, dependent sample t-test, independent sample t-test, Wilcoxon marked order test and Code.org teachers panel are tools to use the execution and evaluation of data. Although in-group comparisons indicate that the practices in the experimental group are more effective, especially in terms of developing positive attitudes, the intergroup comparisons have shown that the activities applied in the experimental and control groups have a similar effect in increasing success and positive attitudes. A meaningful difference was found between the experimental group's effectiveness perception scale post-test and pre-test averages.The results showed that the activities applied in the experimental group improved the activity perceptions of the students in a positive way. It was concluded that the students found activities entertaining, they were willing to repeat the activities, the activities contributed positively to their development and attracted their attention. Digital story based coding method is advised to increase attendance to class, to build an excited and enjoyable learning enviroment, to show the importance of relating to real life and buildings a simple and permanent application content.