Farklı melez kombinasyonlarından oluşan patates (Solanum tuberosum L.) genotiplerinin tarla şartlarındaki performanslarına göre uygun klonların seleksiyonu
Combinations of different hybrid potato (Solanum tuberosum L.) genotypes selection of suitable clones according to their performance in field conditions
- Tez No: 671532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN BEDRETTİN KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, 2018 yılı vejetasyon döneminde Tokat-Artova (1193 m) arazi şartlarında yürütülmüştür. Araştırmada 11 farklı melez (A3/110 x A2/11; A8/34 x A13/1; T4/4 x T6/28; A2/11 x Melody; A7/12 x Van Gogh; A3/223 x Megusta; Başçiftlik Beyazı x A13/1; Başçiftlik Beyazı x Megusta; Başçiftlik Beyazı x Van Gogh; Aleddiyan Sarısı x A2/11; Aleddiyan Sarısı x T6/28) ailesine ait patates klonları incelenmiştir. Bu çalışma 2014 yılında başlanılan TÜBİTAK-TOVAG 113O928 numaralı projenin devamı niteliğinde olup, seleksiyon programının ikinci tarla aşamasını kapsamaktadır. Araştırmaya farklı melez kombinasyonlarından oluşan 807 adet patates klonu ile başlanmış, bir kısmı hasat öncesi, bir kısmı hasat esnasında tarlada, bir kısmı ise hasattan sonra laboratuvar şartlarında gerekli incelemelerin ardından negatif seleksiyona tabi tutularak, bir sonraki klonal kuşakta incelenecek klon sayısı 514'e düşürülmüştür. Hasattan sonra her bir klona ait yumru verimi, yumru sayısı, ortalama yumru ağırlığı, yumru şekli, kabuk düzgünlüğü, yumru iç rengi, yumru kabuk rengi gibi kriterler belirlenmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda klonların çeşitli özellikleri açısından geniş bir vasyasyonun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out under Tokat-Artova (1193m) field conditions in 2018 growing period. In this research, potato clones which belong to 11 different cross families (A3/110 x A2/11; A8/34 x A13/1; T4/4 x T6/28; A2/11 x Melody; A7/12 x Van Gogh; A3/223 x Megusta; Başçiftlik Beyazı x A13/1; Başçiftlik Beyazı x Megusta; Başçiftlik Beyazı x Van Gogh; Aleddiyan Sarısı x A2/11; Aleddiyan Sarısı x T6/28) were scrutinized. This research was second field stage of ongoing potato breeding programme named TÜBİTAK-TOVAG 113O928. The research was started with 807 potato clones derive from abovementioned crosses. At the end of the field trial, the number of clones fell to 514 in consequence of negative selections made before and after the harvest under field conditions and after laboratory studies. Following the harvest, clones were analyzed for some particulars such as clone yield, number of tubers, average tuber weight, shape of the tubers, shape of the skin, color of the skin and color of the flesh. According to the results, a large quantity of variation has been detected among the clones.