Deprem sonrası binalarda hasar tespit çalışmalarının Türkiye ve diğer ülkelerle karşılaştırılması
Comparison of damage detection studies on buildings after earthquake with Turkey and other countries
- Tez No: 671538
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELEN AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Kamu Yönetimi, Earthquake Engineering, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğal Afetlerin Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Türkiye'nin aktif deprem kuşağı üzerinde yer alması nedeniyle tarih boyunca pek çok deprem meydana gelmiş ve kimi zaman yıkımın boyutları mal kayıpları yanı sıra can kayıpları şeklinde ortaya çıkmıştır. Depremlerin önlenmesi söz konusu olmadığı için deprem sonrasında oluşacak kayıpları en aza indirmek, hızlı ve detaylı hasar tespit çalışmalarıyla sağlanmaktadır. Böylece kısa sürede halkın can ve mal güvenliği sağlanırken, orta ve uzun vadede ekonomik kayıpların da önüne geçilmiş olmaktadır. Bu çalışmada depremlerden sonra binalarda hasar tespit çalışmalarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye, Japonya, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da ve Balkan ülkelerinde geçerli olan kılavuzlar çalışma materyali olarak seçilmiştir. Araştırmanın birincil verileri, bu çalışma materyallerinden literatür tarama yöntemi ile elde edilmiştir. Çalışma bulgularına göre, Türkiye'de kullanılan hasar tespit prosedürlerinin, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Balkan ülkelerinde kullanılan prosedürlerden yola çıkılarak hazırlandığı belirlenmiştir. Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya gibi gelişmiş ülkelerdeki gelişmiş hasar tespit prosedürlerinin bölgesel, tarihsel ve sosyal faktörlerden etkilenmesi nedeniyle Türkiye'nin yapı karakteristiğine uygun prosedürlerin geliştirilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Due to the fact that Turkey is located on the active earthquake zone, many earthquakes have occurred throughout history, and sometimes the extent of the destruction have emerged as loss of life as well as property losses. Since it is not possible to prevent earthquakes, minimizing the losses that will occur after an earthquake is provided by fast and detailed damage assessment studies. Thus, while ensuring the life and property security of the people in a short time, economic losses are prevented in the medium and long term. In this study, it is aimed to compare the damage assessment studies in buildings after earthquakes. For this purpose, guidelines used in Turkey, Japan, United States of America and Europe and Balkan countries have been chosen as study material. The primary data of the study were obtained from these study materials using the literature review method. According to the findings of the study, it is determined that the damage assessment procedures used in Turkey were prepared based on the procedures used in the United States of America, Europe and Balkan countries. It is important to develop procedures in accordance with the structural characteristics of Turkey, as the advanced damage assessment procedures in developed countries such as the United States and Japan are affected by regional, historical and social factors.