Radyo bilgi sistemlerinde (RDS), mesaj formatı ve bilgi kodlama tekniği
Message format and information encoding technique in the radio data systems
  1. Tez No: 67154
  2. Yazar: FEYZİ AKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜL VAYVAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Radyo Data Sistemi (RDS), stereophnic ve monophnic programlar taşıyan 87.5 Mhz ilel08 Mhz arasında VHF/FM ses yayınlarına uygulanmak için tasarlanmıştır. Böylelikle VHF/FM vericilerinden yararlanarak alıcılara ses yayınına ilaveten çeşitli dataların da iletilmesini sağlayan bir sistemdir. Radyo Data Sistemi (RDS), DAB (Digital Audio Broadcasting), HDTV (High Definition TV) gibi son yıllarda yapılan radyo ve televizyon teknolojileri konusundaki büyük atılımlardan birisidir. RDS konusunda 1974 yılında Almanlar tarafından ilk olarak başlatılan çalışmalar sonucunda ARI (Automatic Radio Information) sistemi geliştirilmiştir. RDS (Radio Data System), ARI'nın ileri bir aşamasıdır. FM vericilerinden yararlanarak, RDS bilgileri ile, dahili haberleşmeyi gerektiren polis, hastaneler, itfaiye, vbg. kuruluşlara hizmet verilmesi çeşitli sistemlerin kumandalı olarak çalıştırılması mümkündür. Ülkeyi ilgilendiren ve acil uyarıyı gerektiren durumlarda dinleyicilerin uyarılması ve o anda bulunulan pozisyonun enlem ve boylamlara görev konum bilgisi olarak alınabilmesi mümkündür. Sistem temel olarak trafik bilgilerini iletmeyi amaçladığından, trafik ile ilgili anonslarda dinleyiciler, alıcıların açık olması durumunda alıcılarda meydana gelen otomatik ses ve konum değişikliği ile uyarılırlar. Tezin l'nci bölümünde; modülasyon karakteristikleri üzerinde durulmuş, RDS sistemi ve özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Alt taşıyıcı frekansı, fazı ve seviyesi anlatılmıştır. Ayrıca Temel Band Kodlama Yapısı, bit aktarımının sırası ve hata önleme konulan verilmiştir. Tezin 2'nci bölümünde; Tezin ana konusunu oluşturan mesaj formatı hazırlanması konusu işlenmiş ve bilgi kodlama tekniği hakkında bilgi verilmiştir. Mesaj formatı; Grup Tipleri, Tip O'dan Tip 15 'e kadar ayrıntılı olarak ele alınmış, Radio Paging, EWS (Acil Uyan Sistemi),. Saat-Zaman Tarih, Radiotext tip gruplan anlatılmıştır. Halen Türkiyede
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MESSAGE FORMAT AN» INFORMATION ENCOMNG TECHNIQUE İN THE RADIO DATA SYSTEMS The Radio Data System (RDS) has been designedto be implementedinto the stereophonic and monophonic programs which have VHF/FM radio transmissions between 87.5 Mhz and 108 Mhz. Thus, it has^been proved to be a system which can be used to transfer varioua datar besid.es sound announcement, to receivers by making use of VHF/FM transmitters. The Radio Data System (RDS) is öne of the great improvements acMeved recently in the area of radio and television technology.as D AB (Digital Audio Broardcasting ) and HDTV (High Definition TV). As a result of the studies made firstly by the Germans in the field of RDS in 1974 r ARI (Automatic Radio Information) system has been developed.RDS is the further stage of ARI. Making use of FM transmitters, by means of RDS information y enables poliçe stations, hospitals and fire brigades, ete. which necessitate internal communication to take advantage of the system and various systems used with a remote control device. Because the system is basically aiming at the transmitting traffic information, listeners are warned with automatic sound and positional changes taken place in the receivere when the they are on.^^^_^/ in the first part of the thesis research, modulation characteristics have beea studied; the RDS and its properties have been shown. Sub-carrier frequency phase and its level (stage) have been given. Basic encoding frequency wave and its structure, the order of bite. transference and error prevention subjects have been analysed. in the second part, the message format subject which is the main part of the research has been studied and information encoding techniques have been provided. Message format of groups from type O to 15 have been studied. thoroughly. Radio pagjng Emergency Warning System (EWS), clock-time-data, radiotext type groups have been studied. The characteristics of the paging which are stili being used by