Fotovoltanik sistemlerde soğutma sıvısında oluşan solar-termal enerjinin modellenmesi ve simülasyonu
The Mathematical model of solar-thermal energy generation and the simulation programm
  1. Tez No: 67153
  2. Yazar: BATUR BEKİROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VATAN TUĞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, güneş pillerinden oluşturulmuş olan özel bir panelin verimliliği ve üretebileceği enerji miktarının tesbiti amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde genel olarak sistem hakkında bilgi verilmiş, kullanılan cihazların tanımları yapılmış, güneşin hareketleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci aşamada ise güneş pilinin özellikleri, karakterisliği, kısa devre akım, açık devre gerilim ve randımanı, sıcaklığın panel üzerindeki etkisi, kısa-devre ve açık-devre akım kayıplarının hesaplanması, dolum faktörü kayıpları ve verimliliğin ölçülmesi ile ilgili matematiksel hesaplamalar incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, tez aşamasında yapılan simülasyon programından elde edileli sonuçlar ve bu programın yazılım kodları verilmiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, in general it is planned to decide the productivity and the amount of energy delivered by a specially designed solar cells. i In the first part of the study, in general, if is given some information about the system, the definition of the stuffs that had been used in the system, and the motion of the sun. In the second part of the study, it is given the specifications of the solar cells, the characteristics of the solar cell, short circuit current, open circuit voltage and their performance, the effects of the temperature on the panel, the calculation of the looses of the short circuit current, the open circuit voltage, and the fill factor. The calculations of the power delivering in the system. In the third part of the study, the results and the programming codes of the simulation program had been given. IV