Okul öncesi öğretmenlerinin öz düzenlemeye yönelik tutum ve inanışları ölçeği: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Scale of preschool teacher's attitudes and beliefs towards self-regulation: A study on validity and reliability
  1. Tez No: 671549
  2. Yazar: CANSU SERTTAŞ FRANZINI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada Willis (2015) tarafından geliştirilmiş olan Okul Öncesi Öğretmenlerinin Öz Düzenlemeye Yönelik Tutum ve İnanışları Ölçeği'nin Türkçeye uyarlanması ve geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılması amaçlanmıştır. Çalışma grubu, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında özel (n = 218) ve devlet (n = 201) kurumlarda görev yapmakta olan 419 okul öncesi öğretmeninden oluşmaktadır. Öncelikle Türkçeye uyarlama çalışmaları yapılan ölçekten elde edilen veriler üzerinden ölçeğin geçerliliği ve güvenirliği için gerekli istatistiksel analizler yapılmıştır. Ölçeğin yapı geçerliliği, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi uygulanarak sağlanmıştır. Açıklayıcı faktör analizi sonucunda toplam varyansın 51,62'sini açıklayan 9 madde ve 2 faktörden oluşan bir yapı elde edilmiştir. Ölçüt geçerliliği için dış ölçüt olarak, daha önce geçerliliği incelenmiş, T-SRL (Saraç ve Tarhan, 2020) eşzamanda katılımcılara uygulanmış ve aralarındaki korelasyon incelenmiştir. Maddelerin ayırt edici geçerliği kapsamında alt ve üst grup ortalamaları karşılaştırılarak madde analizi yapılmıştır (n = 113). Ölçeğin güvenirliğini test etmek için iç tutarlık kat sayısı hesaplanmış, içsel kontrol faktöründen .71, dışsal kontrol faktöründen .74 değeri elde edilmiştir. Test tekrar test yöntemi uygulanarak ölçeğin tutarlılığına bağlı güvenirliği incelenmiştir. Elde edilen bulgular ölçeğin Türkçeye uyarlanmış formunun ülkemizde kullanılabilir geçerlik ve güvenirlikte olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyse the validity and reliability of the Early Childhood Educators' Self-Regulation Questionnaire developed by Willis (2015) for the adaptation of the Turkish version. The study was conducted on a total of 419 pre-school teachers working in the state (n = 201) and private (n = 218) pre-school institutions in the 2019-2020 academic year. First of all, the Turkish adaptation of the questionnaire was completed and then the relevant statistical analyses for the validity and reliability of the questionnaire were carried out. The construct validity of the scale was achieved by applying explanatory and confirmatory factor analysis. As a result of the factor analysis, structure consisting of 9 items and 2 dimensions was obtained, which explains 51.62 of the total variance. As an external criterion for criterion validity, T-SRL (Saraç ve Tarhan, 2020) was applied and the correlation between them was examined. In terms of the differential validity of the items, item analysis was performed by comparing the averages of the lower and upper groups (n = 113). In order to test the reliability of the scale, internal consistency coefficient was calculated. The values of .71 from the internal control factor, and .74 from the external control factor were obtained. The reliability of the scale was examined by applying the test-retest method. As a result of the study, the findings show that the Turkish version of the scale is valid and reliable, and can be used in Turkey.