The possible effects of online feedback exchanges through Web 2.0 tools on Turkish EFL students' perception and writing performance
Web 2.0 araçları üzerinden çevrimiçi geri bildirim alişverişinin yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk öğrencilerinin yazma tutumları ve yazma becerilerinin gelişimine etkisi
- Tez No: 671566
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Son zamanlarda ikinci dilde yazma becerisini geliştirmek için Web 2.0 araçlarının kullanımı popülerlik kazandı ve teknolojinin yazma becerisinin gelişimine etkisi üzerine çeşitli çalışmalar yapıldı. Öte yandan, öğretmen geri bildirimi hala yazma sürecinin önemli bir parçası olarak kabul edilmektedir ve öğrencilerin geri bildirimi kullanarak yazma başarılarını nasıl geliştirebilecekleri hala tartışılan bir konudur. Bu çalışmanın amacı, geleneksel geri bildirim sürecine kıyasla, çevrimiçi öğretmen-öğrenci geri bildirim alışverişinin ve Web 2.0 araçlarında yazmanın öğrencilerin yazma performansı, kelime sayısı, yazma süresi ve doğruluğu üzerindeki etkilerini bulmaktır. Ayrıca çalışma, öğrencilerin çevrimiçi geri bildirim sürecine ve Google Dokümanlar üzerinde yazmaya yönelik algılarını bulmayı da amaçlamaktadır. Çalışma, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde deney grubu ve kontrol grubuna ayrılan 40 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuçları her iki grubun da yazma performansını artırdığını, ancak deney grubunun puanının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Çevrimiçi geri bildirim alışverişi, öğrencilerin doğru ve daha fazla yazmasını sağlarken, geleneksel kağıt-kalem ile geri bildirimin kelime sayısı ve yazma doğruluğu üzerinde herhangi bir etkisi olmamıştır. Diğer yandan her iki grubun da yazma süresi artmıştır. Son olarak, deney grubu öğrencileriyle yapılan görüşmelerde öğrenciler Web 2.0 araçları üzerinden gerçekleşen öğretmen-öğrenci geri bildirim alışverişlerinin yazma gelişimleri için faydalı olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Integrating Web 2.0 tools to promote second language (L2) writing skill have recently become popular in the field of education, and several studies have been conducted on the effects of technology in L2 writing development. On the other hand, teacher feedback is still an important part of the writing process, and how they can better improve their writing performance by using the feedback provided is still a topic that is discussed. The purpose of this study is to find out the effects of online teacher-student feedback exchanges and writing on Web 2.0 tools on learners' writing performance as well as word count, writing duration, and accuracy compared to the traditional paper-based feedback process. Moreover, the study also aims at finding out learners' perceptions on online feedback process and writing on Google Docs. The study was conducted with 40 participants at a state university in Turkey who were divided into the experimental group and the control group. The results of the study showed that both groups improved writing performance, but the experimental groups' score was higher. Online feedback exchanges led students to write accurately and more while traditional feedback did not have any effect on word count and accuracy. On the other hand, both groups increased their writing duration. Finally, students' responses in semi-structured interviews indicated that they found teacher-student feedback exchanges through Web 2.0 tools beneficial for their writing development.