Oval kesitli kanallarda iki farklı eğe sisteminin kök kanal dolgu materyalini uzaklaştırma etkinliği: Mikro-bilgisayarlı tomografi çalışması
Effectiveness of two different file systems to remove root canal filling material in oval sectioned canals: Micro-computer tomography study
- Tez No: 671573
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK ÖZTEKİN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kanal yenileme tedavilerinde kullanılan Ni-Ti döner aletlerinden sonra ilave enstrüman olarak kullanılan XP-Endo Finisher (FKG Dentaire, İsviçre) ve Gentlefile Brush (MedicNRG, Kibbutz Afikim, İsrail) eğelerinin oval kesitli kanallarda artık kök kanal dolgu maddesi hacim değişikliği üzerine etkilerini kıyaslamaktır. Bu araştırma kapsamında; yirmi adet çekilmiş insan mandibular küçük azı dişlerinin tek köklü, tek ve oval kesitli kanallara sahip olanları kullanılmıştır. Eşit boylarda hazırlanan köklerin 1 mm kısa olacak şekilde 15 mm çalışma uzunluğu belirlenmiştir. Aynı boyda hazırlanan kökler Protaper Universal (Dentsply Maillefer, Ballaigues, İsviçre) Ni-Ti eğe sistemi ile F4 boyutuna kadar genişletilmiştir. Kök kanalları AH Plus (Dentsply DeTrey, Konstanz, Almanya) kanal dolgu patı ve gutta-perka konları ile soğuk lateral kandensasyon yöntemi ile doldurulduktan sonra, 37 oC'de ve %100 nemli ortamda 1 ay süre ile bekletilmiştir. Daha sonra örnekler 2 gruba ayrılmış ve mikro-BT cihazı (Skyscan 1272, Bruker. Kontich, Belçika) ile ilk taramaları yapılmıştır. Örneklerin kanal dolguları elektrikli motorla çalıştırılan Protaper Retreatment eğe seti (Dentsply Maillefer, Ballaigues, İsviçre) ile uzaklaştırıldıktan sonra ilave olarak Gentlefile Brush (MedicNRG, Kibbutz Afikim, İsrail) özel kendi başlığına takılarak 6500 titreşim/dakika ile kullanılmış, diğer gruptaki kanallardan artık dolgu maddesini uzaklaştırmak için ise XP Endo Finisher (FKG Dentaire, İsviçre) kanal eğesi kullanılmıştır. Sonra örneklerin son mikro-BT taraması yapılmış ve elde edilen ham görüntüler NRecon yazılım programı kullanılarak kanal dolgu maddesi hacim değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Effectiveness of Two Different File Systems to Remove Root Canal Filling Material in Oval Sectioned Canals: Micro-computer Tomography Study Complete removal of root canal fillers is crucial for the success of renewed root canal treatments. Although Ni-Ti file systems are the fastest and most effective method used to remove canal filling, recent studies have focused on the use of additional cleaning tools, as no file system has been able to provide definite success. As part of this research, twenty extracted human mandibular premolars with single root, single and oval cross-section canals were used. A working length of 15 mm was determined so that the roots prepared in equal lengths were 1 mm short Roots prepared in the same size have been extended to F4 size by the ProTaper Universal(Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland) Ni-Ti file system. After the root canals were filled with AH Plus (Dentsply DeTrey, Konstanz,Germany)root canal sealer and gutta-perka cones by cold lateral candensation method, they were left for 1 month at 37 oC and in a 100% humid environment. Then the samples were divided into 2 groups and the micro-CT device (Skyscan 1272, Bruker. Kontich, Belgium) with the initial scans were reviewed. After the canal fillings of the samples were removed with the Protaper Retreatment file set (Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland) powered by an electric motor, the Gentlefile Brush (MedicNRG, Kibbutz Afikim, Israel) was attached to its special head and used with 6500 vibrations/min. The final micro-CT scan of the samples was then performed and the raw images obtained were calculated using the Nrecon software program and the volume values of the canal filler were calculated.