The twin books for two ottoman princesses: An examination on the Maṭāliʻü's-saʻāde manuscripts (1582)
İki Osmanlı prensesi için ikiz kitaplar: Maṭāliʻü's-saʻāde yazmaları üzerine bir inceleme (1582)
- Tez No: 671572
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KAFESCİOĞLU ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Çağ Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
III. Murad'ın saltanatı kitap üretimi açısından sanatsal ilerlemenin olduğu bir dönemdi. Astroloji, fizyonomi, rüya yorumu ve kehanet içerikli bir icmal olarak Maṭāliʻü's-saʻāde (Paris BnF Suppl. Turc 242 & New York Morgan M. 788), bu dönemin ürünlerinden biridir. Maṭāliʻü's-saʻāde olarak adlandırılan bu ikiz kitaplar, metin ve resim döngüsüyle özdeş olan on dördüncü yüzyıldan Arapça bir derlemenin, Kitāb al-Bulhān (Bodl. Or. 133)'ın Osmanlı Türçesine uyarlanmış halidir. Maṭāliʻü's-saʻāde, Osmanlı saray halkının kitabın içerdiği alanlara karşı duyduğu kümülatif ilginin yanı sıra bin yılcı korkularla çevrili olan dönem atmosferinin de bir sonucu olarak üretilmiş olmalıdır. On altıncı yüzyıl boyunca kıyamete dair hazırlıklar ve endişeler oldukça etkiliydi. Bu olgunun ve sosyal-politik dinamiklerin dönemin edebi türleri üzerindeki etkisini göz önüne alan bu tez çalışması, Maṭāliʻü's-saʻāde yazmalarının ısmarlanmasının da sultan III. Murad'ın imaj oluşturma süreciyle ilişkili olabileceği önerisinde bulunmaktadır. Maṭāliʻü's-saʻāde'nin ikiz yazmalarının, padişahın kızlarına adanmış olmaları bu kitapların ilginç bir yönüdür, ve bu kitaplarda her iki prenses de doğrudan isimleriyle anılır. Bu tezde, kitapların padişahın kızlarına atfedilmesi, Osmanlı saray kadınlarının okült bilimlere olan ilgisinin bir işareti olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The sultanate of Murād III (1574-1595) was an era of artistic advancement in terms of book production. The Maṭāliʻü's-saʻāde (Paris BnF Suppl. Turc 242 & New York Morgan M. 788), as a compendium that includes astrology, physiognomy, oneiromancy and prognostication, is one of the products of this period. These twin books titled Maṭāliʻü's-saʻāde (The Ascensions of Felicity) must be the Ottoman Turkish adaptation of the fourteenth-century Arabic miscellany, the Kitāb al-Bulhān (Bodl. Or. 133), as their text and illustrative cycles are identical. The Maṭāliʻü's-saʻāde copies must have been produced as a result of a cumulative Ottoman imperial household interest in the fields that the book presents as well as a contemporary atmosphere surrounded by millenarian fears. Apocalyptic excitements and anxieties were highly influential throughout the sixteenth century. Alongside the impact of this phenomenon and of social-political dynamics on contemporary literary genres and book arts, this thesis also considers the commission of the Maṭāliʻü's-saʻāde manuscripts in relation to the image-making process of the sultan Murād III. Twin copies of the Maṭāliʻü's-saʻāde are dedicated to the daughters of the sultan, whereby both princesses are directly mentioned with their names in these manuscripts. This thesis explores the attribution of the books to the sultan's daughters as a sign of Ottoman royal women's interests in occult sciences.