Modern Mısır'da nübüvvet tartışmaları -Şeyhulislam Mustafa Sabri Efendi ve Muhammed Ferid Vecdi örneği-
Discussions on prophethood (nubuwwah) in modern Egypt –the cases of Shaykh al-İslam Mustafa Sabri Efendi and Muhammed Ferid Vecdi–
  1. Tez No: 671576
  2. Yazar: SADIK TANRIKULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
On dokuzuncu ve yirminci yüz yıllar özellikle Batı düşüncesinin meydan okumaları karşısında yeni ilmi kelam arayışlarının yoğun bir şekilde icra edildiği zaman dilimi-dir. Mısır, bölge olarak tarih boyunca İslami ilimlerde üretken yazarlara ev sahipli yapmış önemli bir ilim havzasıdır. Modern Mısır'da Nübüvvet Tartışmaları -Şeyhulislam Mustafa Sabri Efendi ve Muhammed Ferid Vecdi Örneği- isimli bu ça-lışma Mısır merkezli bir araştırmadır. Araştırma konusu yazarlardan Muhammed Ferdi vecdi yeni ilmi kelam alanında açılım yapma amacı taşıyan bir yazar iken Şey-hulislam Mustafa Sabri Efendi ise klasik Ehli Sünnet düşüncesini savunma amacı taşıyan muhafazakar bir âlim olarak gözükmektedir. Çalışma giriş, üç bölüm ve so-nuç halinde yapılmıştır. Birinci bölümde Nübüvvet, ikinci bölümde Vahiy, üçüncü bölümde ise Mucize meseleleri incelenmiştir. Mustafa Sabri Efendi ile Muhammed Ferdi Vecdi'nin Nübüvvet meselesi etrafında ileri sürdükleri görüşler önce tanımla-yıcı (descriptive) bir yöntemle ele alınmıştır. Her bölümün sonunda iki müellifin gö-rüşleri özetlenmiş, gereken yerlerde karşılaştırma yapılmış, gereken yerlerde de fikir-ler yorumlanmıştır. Sonuç kısmında da çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapıl-mıştır. Çalışma, müelliflerin Nübüvvet meseleleri etrafında serdettikleri görüşlerin günümüz kelam araştırmaları açısından önemli veriler içerdiği sonucunu da ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Especially in the face of the challenges of Western thought, 19th and 20th centuries were the timeframe in which searches for knowledge of Kalam were conducted densely. Throughout the history, Egypt has been a home for productive authors as a knowledge catchment basin. This study called Discussions on Prophethood (Nubuwwah) in Modern Egypt –The Cases of Shaykh Al-Islam Mustafa Sabri Efendi and Muhammed Ferid Vecdi-, is Egypt based one. While one of the research cases Muhammed Ferid Vecdi was an author who had the aim of making expansion in knowledge of Kalam, the other one Mustafa Sabri Efendi was a con-servative scholar who had the aim of defending classical thought of the followers of Sunnah. This work consists of introduction, three chapters and conclusion. In the first chapter, Prophethood, in the second chapter Revelation, and in the third chapter Miracle issues are studied. Firstly, views of Mustafa Sabri Efendi and Muhammed Ferid Vecdi on Prophethood are discussed in a descriptive way. In the end of each chapter, views of the both authors are summed, compared and interpreted in necessary parts. In conclusion sec-tion, an overall evaluation of the study was made. This thesis reveals that the propounded views of the authors about Prophethood issues implicates important information in terms of current Kalam studies.